Prawda czy mit? Czy można nie posiadać zdolności językowych?
Zeszyt z powitaniem w różnych językach

Data

Czas czytania

Osoby, które znają wiele języków, niejednokrotnie słyszą słowa: „Tobie to dobrze, masz talent”. Z drugiej strony zdarza się, że jeśli komuś wolno idzie nauka angielskiego czy niemieckiego stwierdza: „ja nie mam talentu do języków”. Czy to prawda? Czy rzeczywiście można nie posiadać zdolności językowych? Odpowiedź może cię zaskoczyć.

Co to są zdolności językowe?

Zdolności językowe to umiejętności związane z posługiwaniem się językiem. Mogą one obejmować rozumienie słów i zwrotów, mówienie, czytanie i pisanie w danym języku.

Naukowcy nie są zgodni co do jednoznacznej definicji terminu „zdolności”. Jedni twierdzą, że to możliwości danej osoby, inni, że to umiejętności wykorzystywane w praktyce, jeszcze inni, że to poziom wykonywanych zadań.

Czy można nie posiadać talentu językowego?

Każdy człowiek posiada zdolności językowe w pewnym stopniu, ponieważ język jest narzędziem komunikacji, które jest nam potrzebne do przetrwania i funkcjonowania w społeczeństwie.

Nie wszyscy mają te same zdolności językowe. Ważne więc, aby nie przykładać sobie łatki „mam/nie mam talentu do języków”, a rozwijać te zdolności, które są naszą mocną stroną.

Od czego zależy poziom zdolności językowych?

W pewnym stopniu poziom zdolności językowych zależy od genów.

Duże znaczenie ma też pamięć robocza (operacyjna), która odpowiada za przechowywanie i przetwarzanie informacji. Można ją porównać do komputera w naszej głowie. Mała pojemność pamięci operacyjnej powoduje powolne działanie sprzętu i problem z uruchomieniem niektórych programów. Tak samo dzieje się z naszym umysłem. Dobra wiadomość jest taka, że pamięć roboczą można ćwiczyć.

Poziom zdolności językowych zależy też od motywacji. Aby polepszyć nasze zdolności, musimy odpowiednio motywować się do nauki.

Czy zdolności językowe są zależne od inteligencji?

Badania pokazują, że zdolności językowe nie są zależne od inteligencji. Nawet osoby o niskiej inteligencji mogą z łatwością uczyć się języków obcych. I na odwrót. Bywa, że osoby o wysokiej inteligencji mają problem z opanowaniem obcego języka.

Co może być problemem w rozwoju zdolności językowych?

Rozwijanie zdolności językowych może być skomplikowane u osób, które mają trudności z uczeniem się, stwierdzoną dysleksję czy problemy zdrowotne, np. deficyt wzroku i słuchu.

Jak rozwijać zdolności językowe?

Należy pamiętać, że tak jak w przypadku innych zdolności „trening czyni mistrza”. Im więcej będziesz ćwiczyć, tym szybciej będziesz w stanie porozumieć się w języku, którego chcesz się nauczyć.

Jak rozwijać zdolności językowe?

Czytaj regularnie. Czytanie jest jednym z najlepszych sposobów na rozwijanie umiejętności językowych. Przeczytaj książki, artykuły, blogi, gazety i inne publikacje w języku, którego chcesz się nauczyć.

Oglądaj i słuchaj – radia, podcastów, programów telewizyjnych i filmów w języku, którego chcesz się nauczyć. To pomoże Ci opanować poprawną wymowę i akcent, a także rozwijać słownictwo.

Zadbaj o systematyczną naukę. Stwórz harmonogram i trzymaj się go. Ważne jest, aby mieć stały czas na naukę każdego dnia lub tygodnia.

Rozmawiaj w języku, którego chcesz się nauczyć, z innymi osobami. Możesz rozmawiać z native speakerami lub z osobami uczącymi się języka tak samo jak Ty.

Ucz się języka obcego

z Twoją Szkołą!

Dołącz do grona zadowolonych klientów już dziś!

Więcej
artykułów