Jak kreatywność pomaga w nauce języków obcych
Kobieta, która coś wymyśla

Data

Czas czytania

Co to jest kreatywność?

Kreatywność to proces umysłowy, który pozwala na tworzenie nowych pomysłów i rozwiązań. Nie jest to cecha wielkich odkrywców i naukowców, ale aktywność mózgu, którą posiada każdy człowiek. Jednak wszyscy korzystamy z kreatywności w innym zakresie.

Kreatywność można ćwiczyć, dzięki czemu rośnie liczba neuronów w naszym mózgu. Zabójcą kreatywności jest rutyna, dlatego ważne jest, żeby podczas nauki wychodzić poza popularne schematy.

Kreatywność a nauka języka

Kreatywność jest bardzo ważna i przydatna przy nauce języka. Sprawia, że łatwiej zapamiętujemy i przywołujemy informacje. Może pomóc w rozwijaniu umiejętności. Sprawi, że łatwiej będziemy rozwiązywać problemy związane z nauką języków obcych.

Poniżej przedstawiamy kreatywne metody uczenia się języków obcych.

1. Nauka przez zabawę i humor

Wbrew pozorom to dobra metoda nie tylko dla dzieci, ale też dla dorosłych. Przywołuje przyjemne wspomnienia z dzieciństwa. Do nauki nowej partii materiału można wykorzystać gry planszowe i online, tworzyć memy, czy zabawne filmy na TikTok. Dobra zabawa wywołuje w nas pozytywne emocje, a dzięki emocjom łatwiej zapamiętujemy.

2. Wykorzystuj różne zmysły

Łączenie różnych zmysłów w trakcie nauki sprzyja przyswajaniu wiedzy. Jak wykorzystać tę metodę? Kiedy uczysz się nazw owoców – jedz je. Aktywujesz wtedy zmysł smaku i zapachu. Wykorzystaj zmysł wzroku opisując to, co widzisz na obrazku albo stwórz na ten temat opowiadanie. Aktywuj zmysł dotyku tworząc pracę plastyczną itp.

3. Wyjdź poza cztery ściany, otwórz się na świat.

Poznaj nowe osoby mówiące językiem, którego się uczysz i rozmawiaj z nimi. Wyjdź do restauracji np. z kuchnią amerykańską, włoską, chińską i nazywaj to co, widzisz na talerzu. Wejdź do sklepu z ubraniami i nazywaj części garderoby w obcym języku.

4. Metoda skojarzeń

Technika skojarzeń jest skuteczną metodą nauki. Przydatna jest zwłaszcza przy opanowywaniu nowych słówek i gramatyki. Możemy kojarzyć słowa w języku obcym z polskimi słowami, np. na podstawie brzmienia albo własnych doświadczeń. Skojarzenia można też budować na podstawie obrazów i dźwięków. Powiązania nie muszą być logiczne, a wręcz mogą być absurdalne. Ważne, że dla nas mają sens i pozwolą nam przywołać dane słowo  w odpowiednim kontekście.

5. Słuchaj twoich ulubionych twórców

Słuchaj wywiadów w danym języku z twoim ulubionym aktorem, youtuberem, czy tiktokerem. Nie musisz wszystkiego rozumieć.

6. Weź długopis w rękę

Mózg szybciej zapamiętuje materiał zapisany przez nas ręcznie niż na klawiaturze. Twórz notatki, rysuj obrazki, nawet bazgroły, twórz mapy myśli.

7. Połącz naukę z hobby

W trakcie nauki twórz prace plastyczne, piosenki, filmiki  – to, w czym czujemy się dobrze, co sprawia ci przyjemność. Pamiętaj, żeby twórczość była związana z tematem, którego się uczysz.

8. Ucz się poprzez ruch

Stwórz układ taneczny do danego słownictwa albo zestaw ćwiczeń.

Więcej
artykułów