Jak kreatywność pomaga w nauce języków obcych
Kobieta, która coś wymyśla

Data

Czas czytania

Co to jest kreatywność?

Kreatywność to proces umysłowy, który pozwala na tworzenie nowych pomysłów i rozwiązań. Nie jest to cecha wielkich odkrywców i naukowców, ale aktywność mózgu, która występuje u każdego z nas. Jednak wszyscy korzystamy z niej w innym zakresie.

Kreatywność można ćwiczyć, dzięki czemu rośnie liczba neuronów w naszym mózgu. Zabójcą kreatywności jest rutyna, dlatego ważne jest, żeby podczas nauki wychodzić poza popularne schematy.

Kreatywność a nauka języka

Kreatywność jest bardzo ważna i przydatna przy nauce języka. Sprawia, że łatwiej zapamiętujemy i przywołujemy informacje. Może pomóc w rozwijaniu umiejętności. Sprawi, że łatwiej będziemy rozwiązywać problemy związane z nauką języków obcych.

Poniżej przedstawiamy kreatywne metody uczenia się języków obcych.

1. Nauka przez zabawę i humor

Wbrew pozorom to dobra metoda nie tylko dla dzieci, ale też dla dorosłych. Przywołuje przyjemne wspomnienia z dzieciństwa. Do nauki nowej partii materiału można wykorzystać gry planszowe, memy, czy zabawne filmy na TikTok. Dobra zabawa wywołuje w nas pozytywne emocje, dzięki którym łatwiej zapamiętujemy.

2. Wykorzystuj różne zmysły

Łączenie różnych zmysłów w trakcie nauki sprzyja przyswajaniu wiedzy. Jak wykorzystać tę metodę? Kiedy uczysz się nazw owoców – jedz je. Aktywujesz wtedy zmysł smaku i zapachu. Wykorzystaj zmysł wzroku, opisując to, co widzisz na obrazku albo stwórz na ten temat opowiadanie. A jeśli chcesz aktywować zmysł dotyku, stwórz pracę plastyczną.

3. Wyjdź poza cztery ściany, otwórz się na świat

Poznaj nowe osoby mówiące językiem, którego się uczysz. Wyjdź do restauracji z kuchnią amerykańską, włoską, chińską i nazywaj to co, widzisz na talerzu. Wejdź do sklepu z ubraniami i nazywaj części garderoby w obcym języku.

4. Metoda skojarzeń

Technika skojarzeń jest skuteczną metodą nauki. Przydatna jest zwłaszcza przy opanowywaniu nowych słówek i gramatyki. Możemy kojarzyć słowa w języku obcym z polskimi słowami, np. na podstawie brzmienia albo własnych doświadczeń. Skojarzenia można też budować na podstawie obrazów i dźwięków. Powiązania nie muszą być logiczne, a wręcz mogą być absurdalne. Ważne, że dla nas mają sens i pozwolą nam przywołać dane słowo  w odpowiednim kontekście.

5. Słuchaj twoich ulubionych twórców

Słuchaj wywiadów w danym języku z twoim ulubionym aktorem, youtuberem, czy tiktokerem. Nie musisz wszystkiego rozumieć.

6. Weź długopis w rękę

Mózg szybciej zapamiętuje materiał zapisany przez nas ręcznie niż na klawiaturze. Twórz notatki, rysuj obrazki i twórz mapy myśli.

7. Połącz naukę z hobby

W trakcie nauki twórz prace plastyczne, piosenki, filmiki – to, w czym czujesz się dobrze i co sprawia Ci przyjemność. Pamiętaj, żeby twórczość była związana z tematem, którego się uczysz.

Więcej
artykułów