Kurs angielskiego dla dorosłych – czy ma sens?
Kurs angielskiego dla dorosłych

Data

Czas czytania

Na naukę nigdy nie jest za późno, ale… czy faktycznie? Wiele osób uważa, że wiedzę najłatwiej przyswoić w wieku szkolnym, a kursy językowe dla dorosłych to tylko strata czasu i pieniędzy. Bierzemy pod lupę wyniki badań i sprawdzamy, jak jest w rzeczywistości.

Na początku obalmy mity

Wpływ wieku na zdobność nauki języków obcych był tematem wielu rozważań. Pod lupę wziął go m.in. zespół Any Ines Ansaldo, badaczki z obszaru psychologii w klinice geriatrycznej w Montrealu (Kanada). Przeprowadził on szereg badań, które miały na celu zweryfikowanie zdolności do nauki drugiego języka i umiejętności proceduralnych u osób dorosłych. W eksperymencie brały udział dwie grupy: osoby młode (lecz pełnoletnie) oraz osoby po 65. roku życia.

W pierwszej fazie eksperymentu uczestnicy zostali poproszeni o nauczenie się 100 hiszpańskich słów w ciągu trzech tygodni. Wynik był zaskakujący — w zakończonym testowaniu obie grupy, młodsza i starsza, osiągnęły porównywalne wyniki zarówno pod względem czasu reakcji, jak i liczby poprawnych odpowiedzi.

Kolejnym etapem badania było sprawdzenie, czy to, co jest prawdziwe dla umiejętności deklaratywnych (świadomych), ma również zastosowanie do umiejętności proceduralnych (nieświadomych, związanych z gestami i ruchami). Przeprowadzono powtórne doświadczenie z żonglowaniem, wykorzystując te same dwie grupy uczestników. Wyniki w przypadku grupy starszej były mniej wydajne w porównaniu do grupy młodszej, co wskazuje, że seniorzy mogą mieć większe problemy z przyswajaniem umiejętności proceduralnych.

Co interesujące, w obu grupach zaobserwowano zjawisko plastyczności mózgu. Mimo niższej wydajności w nauce umiejętności proceduralnych, ślady związane z tym procesem były obecne w mózgach osób starszych. Oznacza to, że nawet jeśli uczenie się żonglowania było trudniejsze dla tej grupy, ich mózgi nadal przejawiały zdolność do adaptacji i plastyczności.

Badanie Ansaldo i jej zespołu to dowód, że wiek nie ma wpływu na zdolności językowe, a jedynie na efektywność nabywania umiejętności proceduralnych. Jednak obecność plastyczności mózgu nawet u osób starszych wskazuje na potencjał do adaptacji i nauki, nawet w późniejszym okresie życia.

Czy istnieje kurs angielskiego, który gwarantuje sukces?

Jak sam widzisz, na kurs języka angielskiego nigdy nie jest za późno; możesz spodziewać się szybkich efektów, nawet jeśli lata szkolne dawno masz za sobą. Pozostaje jedynie wybranie odpowiedniego kursu językowego. No właśnie – odpowiedniego, czyli jakiego?

Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa, gdyż każda osoba uczy się lepiej w innych warunkach. Jedni będą potrzebować indywidualnych konsultacji z native speakerem, inni zaś lepiej będą czuć się w grupie prowadzonej przez wykwalifikowanego nauczyciela posługującego się również ich ojczystym językiem. W tych różnorodnych podejściach do nauki leży klucz do skuteczności. Optymalny kurs to taki, który dostarcza elastyczności, umożliwiając jednoczesne zaspokojenie potrzeb uczących się o różnych preferencjach i stylach nauki. Przy wyborze kursu warto zwrócić uwagę nie tylko na metodologię nauczania, ale także na dostępność lektorów, doświadczenie kadry oraz różnorodność materiałów edukacyjnych. Dopasowanie kursu do indywidualnych oczekiwań i możliwości staje się ważnym krokiem na drodze do sukcesu w nauce języka angielskiego – niezależnie od etapu życia, na którym się znajdujemy.

A skoro nie istnieje „najlepszy kurs angielskiego dla dorosłych”…

Możesz postawić na innowacyjne rozwiązania, które pozwolą Ci uczyć się języka bez wychodzenia z domu. I o ile zdolności do nauki nie słabną z wiekiem, o tyle wiele innych rzeczy się zmienia – chociażby ilość wolnego czasu.

W Twojej Szkole wiemy, jak skutecznie nauczać języka, dostosowując ofertę do potrzeb osób dorosłych. Zapisz się już teraz, skorzystaj z dwóch lekcji próbnych i zadecyduj, czy chcesz zostać z nami na dłużej.

Ucz się angielskiego

z Twoją Szkołą!

Dołącz do grona zadowolonych klientów już dziś!

Więcej
artykułów