Dlaczego boimy się mówić w obcym języku?
przestraszona kobieta

Data

Czas czytania

Często zdarza się, że nawet jeśli dobrze opanujemy gramatykę obcego języka, to boimy się w nim mówić. Skąd to wynika? Co możemy na to poradzić? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście.

Strach przed popełnieniem błędu

To najczęstszy powód, dla którego Polacy boją się mówić w języku obcym. Początek tego problemu leży w edukacji szkolnej. Nauczyciele bardzo często kładą nacisk na naukę gramatyki i poprawność wypowiadania się. Poprawiają każdy błąd ucznia, gdy ten czyta wykonane zadanie lub mówi coś w obcym języku.

Nauka w polskich szkołach skupia się przygotowaniu do zdania sprawdzianu, egzaminu ośmioklasisty czy matury. Nauczyciele są zobowiązani do przygotowania uczniów do opanowania danego materiału z podręcznika. Niestety dlatego bardzo często nie mają już czasu na zorganizowanie konwersacji, gdzie uczniowie mogliby w luźnej atmosferze porozmawiać w obcym języku na różne tematy.

To wszystko sprawia, że uczniowie po skończeniu szkoły, mają blokadę w mówieniu w języku obcym. Boją się, że ktoś zwróci uwagę na popełniony przez nich błąd. Tymczasem sens mówienia polega na przekazaniu komunikatu. Czyli wypowiedzenia informacji w taki sposób, żeby druga osoba mogła ją zrozumieć i odpowiedzieć na nią. Nawet jeśli popełnimy błąd gramatyczny, to i tak zostaniemy zrozumiani. Błędy popełniają nawet osoby, które mówią w danym języku od urodzenia. Warto o tym pamiętać.

Niepewność co do naszych umiejętności

Często strach przed mówieniem jest związany z poczuciem, że nie znamy języka wystarczająco dobrze, aby prowadzić rozmowę z native speakerem. Może wynikać z osobistych cech i kompleksów, np. braku pewności siebie, obawy przed oceną czy dążenia do perfekcyjności.

Może się też zdarzyć, że nie mieliśmy wystarczającej liczby okazji do ćwiczenia języka w praktyce. Nic straconego. Trzeba po prostu się przełamać i zacząć mówić. Nie dowiemy się, czy nasze umiejętności są wystarczające, jeśli nie sprawdzimy tego w praktyce. Ważne jest bezpieczne i przyjazne środowisko. Możemy spróbować znaleźć znajomego, który mówi w obcym języku, przez internet lub zapisać się na płatny kurs.

Być może na początku nie będziemy wypowiadać się z wielką pewnością siebie. Pamiętajmy jednak, że nawet najodważniejsze osoby, bywają nieśmiałe i czasem boją się odezwać w obcym towarzystwie. To całkowicie naturalne.

Jak mówi stare porzekadło: trening czyni mistrza. Im więcej będziemy rozmawiać, tym łatwiej będzie to nam przychodzić.

Obawy związane z niedoskonałym akcentem

W 2019 roku Ipsos przeprowadził badanie w ośmiu krajach. W internetowej ankiecie pytano o strach przed mówieniem w związku z niepoprawnym akcentem. Okazuje się, że to Polacy najbardziej boją się wypowiadać w obcym języku z tego powodu. Badanie przeprowadzono wśród osób, które co najmniej w umiarkowanym stopniu są zainteresowane nauką języków obcych. Oto ranking:

Polska – 46%
Włochy – 40%
Francja – 39%
Kanada – 39%
Niemcy – 39%
Hiszpania – 38%
Wielka Brytania – 38%
USA – 35%

Jak ćwiczyć akcent? Możemy oglądać filmy w obcym języku, słuchać podcastów i radia, gdzie wypowiadają się rodzimi mieszkańcy. Najważniejsze to jednak ćwiczyć mówienie. To naturalne, że nasz akcent na początku nie będzie idealny. Im więcej będziemy rozmawiać w danym języku, tym stopniowo będzie on stawał się lepszy.

Kulturowe różnice

Często nasze obawy przed mówieniem w obcym języku wynikają z różnic kulturowych między nami a ludźmi, z którymi rozmawiamy. Możemy bać się, że popełnimy faux pas lub zachowamy się w sposób, który będzie nieodpowiedni w danym kraju czy kulturze. Ten problem może się pojawić zwłaszcza w trakcie podróży.

Pamiętajmy jednak, że odkrywanie innych kultur może sprawić wielką przyjemność. Obserwacja różnić między nami a osobami z innych krajów przyniesie nam nową wiedzę. Może stanowić ciekawe doświadczenie. Otwórzmy się i starajmy się w myślach przestawić strach na ciekawość świata. To, czego się boimy, może okazać się najbardziej wartościowe.

Więcej
artykułów