Czy język hiszpański jest trudny?
flaga języka hiszpańskiego na biurku

Data

Czas czytania

Język hiszpański jest jednym z najpopularniejszych języków na świecie. W Polsce słyszymy go w filmach, serialach i w muzyce. To może być pomoce w przyszłej nauce. – Język hiszpański jest jednym z prostszych języków obcych do opanowania dla Polaków. Istnieje dużo podobieństw między tymi językami – twierdzi Marta Baran, lektorka.

Hiszpański dla Polaków

Mówi się, że hiszpański to jeden z języków, których można szybko się nauczyć. Nie jest on najłatwiejszy w porównaniu do innych, jednak trzeba przyznać, że Polakom opanowanie go nie sprawia większych trudności.

Język hiszpański otacza nas w Polsce na wielu płaszczyznach, zwłaszcza w popkulturze. – Kiedyś popularne były telenowele. Wiele osób wspomina, że oglądało „Zbuntowanego anioła” razem z babcią. Jeśli kontakt z językiem mieliśmy jako dzieci, to nasza łatwość przyswajania wiedzy wzrasta. Nawet jeśli nie skupialiśmy się na tym, co słyszymy, nie wiedzieliśmy, co to oznacza, to nadal osłuchiwaliśmy się z językiem, a to ma ogromny wpływ na przyszłą naukę – mówi Marta Baran, lektorka języka hiszpańskiego.

Innym kinowym hitem z Hiszpanii jest serial „La casa de papel” („Dom z papieru”), który zyskał w Polsce ogromną rzeszę fanów. Nie ma chyba osoby, która nie słyszałaby o hiszpańskim aktorze Antonio Banderasie. – Nawet jeśli oglądamy film czy serial z dubbingiem, to zawsze w tle coś w języku oryginalnym usłyszymy. Część osób woli oglądać produkcje z napisami – wtedy, tak jak wspominałam, osłuchujemy się z językiem. Otwieramy umysł, któremu w przyszłości będzie łatwiej opanować język obcy – komentuje lektorka.

Język hiszpański popularny jest też w muzyce. – Wystarczy włączyć radio i z pewnością usłyszymy jakąś piosenkę hiszpańskojęzyczną. Nadal na listach przebojów króluje Shakira, a kiedyś wszyscy śpiewaliśmy „Despacito”. W polskich piosenkach coraz częściej możemy zauważyć wstawkę w postaci słowa, zdania lub nawet całego fragmentu po hiszpańsku, jak w przypadku utworu „Libre” Alvaro Soler z Moniką Lewczuk. Te zasłyszane zwroty zostaną w naszym umyśle na zawsze lub w przyszłości łatwiej będzie je odświeżyć – mówi Marta Baran.

Hiszpański – gramatyka i wymowa

Hiszpański i polski mają wspólne korzenie – należą do rodziny języków indoeuropejskich. Mają podobny alfabet i gramatykę, np. odmianę czasowników przez osoby i odmianę rzeczowników.

– Zarówno w języku polskim jak i hiszpańskim rzeczowniki odmieniają się przez rodzaje. Oczywiście nie zawsze te rodzaje się pokrywają. Ułatwieniem w nauce hiszpańskiego może być to, że nie występuje w nim rodzaj nijaki – tłumaczy Marta Baran.

Wymowa języka hiszpańskiego też nie powinna stanowić problemu dla Polaków. Wystarczy nauczyć się kilku prostych zasad, żeby wiedzieć, jak czytać wszystkie słowa. Brzmienie jest przyjemne dla ucha.

– Większość dźwięków mamy w naszym języku, np. Ñ hiszpańskie to ń polskie. Wymówienie ce tworzy nowy dźwięk, ale nie jest to dźwięk trudny do naśladowania. Wystarczy wsunąć język między zęby. W hiszpańskim nie ma dźwięku, którego nie moglibyśmy wymówić – mówi Marta Baran.

Hiszpański a inne języki

Dla nas najłatwiejsza jest nauka języków słowiańskich, takich jak czeski czy słowacki. Hiszpański należy do grupy języków romańskich, czyli średnio trudnych.

Znajomość języka angielskiego sprawia, że można szybciej nauczyć się hiszpańskiego. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby to właśnie od hiszpańskiego zacząć naukę języków obcych.
– Jeśli znamy angielski, nawet na poziomie podstawowym, to może nam to pomóc w przyswajaniu słownictwa po hiszpańsku, ponieważ wiele słów ma wspólne znaczenie. Znajomość włoskiego lub portugalskiego również może pomóc nam w nauce hiszpańskiego lub odwrotnie. To znajomość hiszpańskiego może pomóc nam w nauce włoskiego i portugalskiego – komentuje Marta Baran.

Co jest najtrudniejsze?

Trudność mogą stanowić czasy. Język hiszpański ma cztery czasy przeszłe, jeden teraźniejszy i dwa przyszłe. Jednak jeśli znamy angielski, który ma ich aż 16, nauka hiszpańskich nie powinna stanowić problemu.

Wyzwaniem może też być odmiana czasowników nieregularnych. Należy jednak pamiętać, że każdy język ma swoje wyjątki i trzeba cierpliwie się ich uczyć.

Poziom języka hiszpańskiego

Polacy uczą się podstaw języka hiszpańskiego dosyć szybko. Więcej czasu może zająć opanowanie go na poziomie zaawansowanym. Dużo zależy od indywidualnych predyspozycji, motywacji i zaangażowania. Jak w przypadku każdego języka, nauka hiszpańskiego wymaga systematycznej pracy i czasu, aby osiągnąć wysoki poziom biegłości. Najważniejsze to być wytrwałym i regularnie ćwiczyć.

Warto skorzystać z różnych metod nauki. Zapraszamy na kurs hiszpańskiego online w szkole językowej  Twoja Szkoła.  Lekcje trwają 6 miesięcy, oferujemy naukę na poziomach od A1 do B2. Wystarczy kilka kliknięć myszki, żeby się zapisać.

Ucz się hiszpańskiego

z Twoją Szkołą!

Dołącz do grona zadowolonych klientów już dziś!

Więcej
artykułów