Czy każdy może zostać poliglotą?
Poliglotka

Data

Czas czytania

Poliglota to osoba, która zna wiele języków. Wbrew pozorom, nie trzeba być geniuszem, aby nauczyć się wielu języków. Przedstawiamy znanych poliglotów i poliglotki z Polski oraz innych krajów. Niektóre nazwiska mogą Cię zaskoczyć.

Poliglota – kto to jest?

Poliglota to słowo, które pochodzi z języka greckiego i dosłownie oznacza „wielojęzyczny”. Zatem poliglota toosoba, która zna wiele języków. Nie jest jednak określone, iloma językami trzeba się posługiwać, aby zyskać to miano. Niektóre źródła mówią, że więcej niż jednym, ale wtedy prawie każdego można by tak nazwać. Inne źródła podają, że trzeba znać przynajmniej trzy, cztery lub więcej języków.

Nie jest też określone, na jakim poziomie trzeba znać języki, aby nazywać się poliglotą. Wystarczy podstawowa znajomość, czy jednak biegła? Tego nie wiadomo. Jedno jest pewne – nie jest łatwo zostać poliglotą czy poliglotką, ale może to zrobić każdy z nas.

Dlaczego warto być poliglotą?

Nawiązywanie kontaktów

Posiadanie umiejętności porozumiewania się w różnych językach pozwala nawiązać kontakt i komunikować się z ludźmi z innych krajów i kultur. Dzięki znajomości języków obcych możemy budować relacje z obcokrajowcami.

Rozwój mózgu

Nauka i praktyka nowych języków jest korzystna dla rozwoju mózgu. Badania dowodzą, że poligloci mają lepszą pamięć, zdolności analityczne oraz większą elastyczność poznawczą.

Poznanie obcej kultury

Każdy język nosi ze sobą unikalną perspektywę, kulturę i tradycje. Opanowanie wielu języków pozwala na bezpośredni dostęp do bogatej literatury, filmów, muzyki i innych form artystycznych z różnych części świata.

Rozwój zawodowy

W dzisiejszym globalnym świecie umiejętność posługiwania się wieloma językami jest ceniona przez pracodawców. Firmy często szukają pracowników, którzy potrafią porozumiewać się z klientami i partnerami z różnych krajów. Będąc poliglotą, otwierasz sobie drzwi do większej liczby możliwości zawodowych i możesz być atrakcyjniejszy/atrakcyjniejsza na rynku pracy.

Rozwój osobisty

Poznając różne języki, a tym samym różne kultury, poszerzasz swoją wiedzę i horyzonty. Jak stwierdził niemiecki poeta J.W Goethe: „Iloma językami władasz, tylekroć jesteś człowiekiem.” 

Jak zostać poliglotą?

Każdy z nas może zostać poliglotą, ale wymaga to zaangażowania i wysiłku. Regularna nauka, wykorzystywanie różnych metod i narzędzi, jak również praktyka w codziennych sytuacjach, takich jak rozmowy, czytanie i słuchanie, są kluczowe dla osiągnięcia sukcesu. Oto kilka rad, jak zostać poliglotą:

  1. Zastanów się, które języki chciałbyś opanować i dlaczego. Dany język/kraj/kultura cię interesuje? A może chcesz zmienić branżę, dostać awans lub podwyżkę? Może przeprowadzasz się do kraju, w którym będzie ci potrzebny obcy język? Jakiekolwiek są Twoje motywacje – pamiętaj o nich przez cały proces nauki.
  2. Określ realistyczne cele językowe, na przykład poziom biegłości, który chciałbyś osiągnąć w określonym czasie. Następnie stwórz plan, uwzględniający teoretyczną naukę oraz wykorzystanie jej w praktyce.
  3. Zadecyduj, jak chcesz osiągnąć zamierzone cele. Będziesz uczyć się samodzielnie czy potrzebujesz wsparcia w opanowaniu nowego języka? Twoja szkoła zaprasza na 6-miesięczny kurs języka angielskiego, języka hiszpańskiego i języka polskiego.
  4. Znajdź odpowiednie metody do samodzielnej nauki języka lub powtarzania materiałów z kursu. Korzystaj z podręczników, aplikacji mobilnych, oglądaj filmy, słuchaj podcastów i czytaj książki w języku obcym.
  5. Ćwicz język w praktyce. Spróbuj znaleźć znajomych, którzy posługują się danym językiem obcym. Najlepiej, żeby to był dla nich ojczysty język. Poproś o poprawianie Twoich błędów. Nic nie zastąpi rozmowy z native speakerem.
  6. Nie zapominaj o systematyczności i wytrwałości. Nauka języka to proces długotrwały i wymaga regularnego zaangażowania. Utrzymuj dyscyplinę w nauce i nie zrażaj się.

Polscy poligloci

Jest wielu znanych Polaków, którzy zostali poliglotami. Są wśród nich tłumacze, poeci, politycy, dziennikarze, sportowcy i duchowni. Oto przykłady:

Ireneusz Kania

Urodzony w 1940 roku Ireneusz Kania jest tłumaczem. Przekładał książki polskich autorów na kilkanaście języków oraz pozycje zagranicznych autorów na polski. Swobodnie posługuje się m.in. angielskim, francuskim, niemieckim, włoskim, hiszpańskim, starożytną i nowożytną greką, hebrajskim, rumuńskim, tybetańskim. Przekładał także z sanskrytu.

Elżbieta Dzikowska

To pisarka, podróżniczka, sinolożka, dziennikarka, tłumaczka. Elżbieta Dzikowska zna m.in. chiński, hiszpański, rosyjski, niemiecki, angielski i francuski.

Robert Lewandowski

34-letni polski napastnik Robert Lewandowski mówi biegle po angielsku i niemiecku. Zna też rosyjski i hiszpański.

Jan Paweł II

Jednym z najbardziej znanych polskich poliglotów był papież Jan Paweł II. Biegle posługiwał się 7 językami obcymi: łaciną, angielskim, niemieckim, francuskim, włoskim, hiszpańskim i rosyjskim. Przemawiał też w wielu językach, m.in. po ukraińsku, czesku, węgiersku, japońsku.

Witkacy

Stanisław Ignacy Witkiewicz miał wiele talentów. Zasłynął jako dramaturg, grafik, malarz, fotograf i filozof. Był też poliglotą – znał kilkanaście języków.

Rafał Trzaskowski

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zna pięć języków: angielski, francuski, hiszpański, rosyjski i włoski.

Agnieszka Holland

Reżyserka filmowa i teatralna, aktorka Agnieszka Holland biegle posługuje się angielskim, niemieckim, słowackim i francuskim.

Kto poznał najwięcej języków na świecie?

Emil Krebs żył na przełomie XIX i XX wieku. Urodzony na Śląsku Niemiec znał 68 języków z stopniu biegłym. Był geniuszem od dzieciństwa. Gdy zdawał maturę, mówił już biegle w 12 językach.

Księga Rekordów Guinessa podaje, iż największym poliglotą jest urodzony w roku 1954 Ziad Fazah. Libańczyk twierdzi, że zna 58 języków.

Giuseppe Gasparo Mezzofanti – włoski duchowny, który żył na przełomie XIX i XX wieku. Znał 58 języków.

J.R.R. Tolkien – Brytyjczyk, autor „Władcy Pierścieni” był poliglotą. Został profesorem filologii klasycznej i literatury staroangielskiej na Uniwersytecie Oksfordzkim. Znał w różnym stopniu około 30 języków m.in. łacinę, nordycki, staroislandzki, anglosaski czy staroirlandzki. Tworzył też własne języki i alfabety, które wykorzystywał w fantastycznych dziełach literackich, np. język quenya.

Więcej
artykułów