Jak nie uczyć się nowego języka
Kobieta z książkami - jak nie uczyć się nowego języka

Data

Czas czytania

Nauka nowego języka wymaga cierpliwości i regularnej praktyki. Część osób o tym zapomina. To nie jedyne błędy, jakie popełniają uczący się. W poniższym tekście podajemy najczęstsze błędy oraz podpowiadamy, jak ich uniknąć, aby jak najefektywniej opanować język obcy.

Brak wyznaczonego celu

Wyznaczenie konkretnego celu daje coś, do czego możesz dążyć, motywację do nauki. Zastanów się, co chcesz osiągnąć: wejść na wyższy poziom językowy, nauczyć się języka biznesowego, a może zdać egzamin na certyfikat?

Wskazówka: Dostosuj cel do swoich indywidualnych możliwości i wyznacz czas na jego osiągnięcie. Pamiętaj o wyznaczonym celu przez cały proces nauki. Zwłaszcza w chwilach zwątpienia, jeśli nadejdą.

Brak systematyczności

Jednym z błędów popełnianych przez część osób, jest brak systematyczności. Aby nauczyć się języka, konieczne jest regularne poświęcanie na to czasu. Zazwyczaj nie wystarczy zapisać się na kurs i brać udział w zajęciach np. raz w tygodniu. Materiał najlepiej powtórzyć i utrwalić w domu.

Wskazówka: Postaraj się ustalić stały plan nauki i trzymać się go. Wyznacz dni tygodnia i godziny, w których zawsze będziesz się uczyć. Swoje pozostałe zajęcia dostosuj do tego planu.

Dążenie do perfekcjonizmu

Część osób nie poświęca na naukę wystarczającej ilości czasu, a inne wręcz przeciwnie – chcą opanować wszystko w idealnym stopniu. Dążą do perfekcyjnego opanowania gramatyki, akcentu, słownictwa. Czasami może to blokować i zniechęcać do dalszej nauki.

Wskazówka: Pozwól sobie na popełnianie błędów. To naturalna część procesu nauki. Błędy popełniają nawet native speakerzy. Pamiętaj, że na zaawansowane opanowanie języka potrzeba czasu.

Zniechęcanie się błędami

Część osób zniechęca się, widząc popełniane przez siebie błędy lub w sytuacjach, gdy błędy poprawia lektor. To blokuje zwłaszcza przed mówieniem w obcym języku. Niektóre osoby tak boją się popełnienia błędów, że unikają praktykowania tej umiejętności.

Wskazówka: W komunikacji najważniejsze jest przekazanie informacji. Nawet jeśli popełnisz błąd, zostaniesz zrozumiany. Staraj się traktować błędy, jak wskazówki, które pomagają zidentyfikować obszary wymagające poprawy. Skupiaj się na postępach. To pomoże utrzymać Ci pozytywne nastawienie.

Brak praktyki mówienia

Część osób skupia się na nauce gramatyki, słownictwa, pisania i czytania, bardziej niż na mówieniu. To częsty błąd, zwłaszcza u osób, które uczą się samodzielnie.

Wskazówka: Szukaj okazji do praktykowania języka, na przykład poprzez rozmowy z native speakerami. Znajdź osobę, z którą będziesz mógł/mogła rozmawiać na różne tematy.

Ograniczenie się do podręcznika

Podręczniki są ważnym źródłem informacji, ale nie należy ograniczać się tylko do nich. Warto urozmaicać metody nauki, aby nie popaść w rutynę i pobudzać kreatywność. Aby lepiej opanować język obcy, poza suchymi faktami, warto dowiedzieć się więcej o kulturze krajów, w którym mieszkają native speakerzy.

Wskazówka: W dzisiejszych czasach jest wiele darmowych i łatwo dostępnych materiałów i technik nauki. Korzystaj z darmowych aplikacji do nauki języka. Oglądaj filmy, słuchaj piosnek i czytaj książki w obcym języku. Wybierz się w podróż do kraju, którego języka się uczysz.

„Nie mam zdolności językowych”

Niektóre osoby nie widzą od razu efektów nauki i dochodzą do wniosku, że nie mają zdolności językowych. Czasami wynoszą takie przekonanie ze szkoły. Często zdarza się, że jest ono nieprawdziwe lub przesadzone. Powoduje spadek motywacji do nauki.

Wskazówka: Pamiętaj, że nauka języka jest procesem, który wymaga czasu, wysiłku i praktyki. Właściwe podejście, motywacja i odpowiednie strategie nauki pomogą pokonać początkowe przeszkody i osiągnąć postępy. Ważne jest, aby uzbroić się w cierpliwość.

Czytaj też: Prawda czy mit? Czy można nie posiadać zdolności językowych?

Strach przed poproszeniem o pomoc

Część osób podejmuje się samodzielnej nauki języka, a po czasie okazuje się to dla nich zbyt dużym wyzwaniem.

Wskazówka: Warto sięgnąć po pomoc i zapisać się na korepetycje lub kurs językowy. Twoja Szkoła oferuje kurs języka angielskiego, kurs języka hiszpańskiego i kurs języka polskiego.

Więcej
artykułów