Jak uczyć się języka obcego na wakacjach?
plaża i morze

Data

Czas czytania

Wakacje to dobry moment na doskonalenie umiejętności językowych. Przedstawiamy kilka rad, które pomogą ci w opanowaniu nowego języka – bez względu na to, czy planujesz dłuższy urlop, czy jednak zostajesz w domu.

Zanurz się w języku

Jeśli planujesz urlop za granicą, wybierz kraj, region lub miasto, w którym będziesz mieć możliwość codziennego słuchania i rozmawiania w języku, którego się uczysz. Im większą ilość czasu spędzisz w otoczeniu języka, tym lepiej. Jeśli uczysz się do hiszpańskiego – wybierz Hiszpanię lub kraj Ameryki Łacińskiej, w którym używa się na co dzień tego języka.

Nawet jeśli twoje umiejętności językowe nie są jeszcze rozwinięte, samo zanurzenie się „w żywym języku” dużo Ci da. Z pewnością nauczysz się nowych słów i zwrotów, czy na przykład akcentu. Próbuj rozmawiać z miejscowymi mieszkańcami, zamawiać jedzenie w restauracjach i pytać o drogę w języku obcym. Nie bój się popełniać błędów, ponieważ to naturalna część procesu nauki. Im więcej praktyki, tym lepsze rezultaty.

Poznaj kulturę

Jeśli uczysz się języka angielskiego i wybierasz się np. do Wielkiej Brytanii, poświęć czas na poznanie brytyjskiej kultury. Pójdź do muzeum czy teatru, oglądaj zabytki z przewodnikiem lub audio przewodnikiem w języku angielskim.

Poznawanie historii, sztuki, kuchni i tradycji danego kraju, pomoże Ci lepiej opanować język, którego się uczysz. Sprawdź, czy w miejscu, do którego podróżujesz, odbywają się jakieś lokalne festiwale, koncerty, wystawy czy warsztaty. Uczestnictwo wydarzeniach kulturalnych da Ci szansę nawiązania kontaktów z lokalnymi mieszkańcami i praktyki języka.

Dziennik z podróży

Bez względu na to, dokąd wybierasz się na urlop, prowadź dziennik z podróży w języku, którego się uczysz. Możesz zapisywać wrażenia na kartce, w smartphone albo nagrywać notatki głosowe.

Opisuj jak najwięcej z tego, czego doświadczasz i widzisz wokół siebie. To pomoże ci utrwalić nowe słownictwo i pozwoli na rozwijanie umiejętności pisania lub mówienia w języku obcym.

Letnie rozrywki

Jeśli nie planujesz długiego urlopu, a dłużą Ci się letnie wieczory, mamy świetną radę. Oglądaj filmy i seriale, słuchaj muzyki i podcastów, czytaj książki w języku, którego się uczysz. Graj w gry planszowe w obcym języku. Dostosuj wybór do swoich preferencji. Nie musisz wszystkiego rozumieć. Ważne, żeby cały czas mieć kontakt z językiem. Niech letni relaks będzie jednocześnie rozwijający.

Sprawdź, czy w Twojej okolicy są turyści, którzy używają języka, którego się uczysz. Możesz nawiązać relacje z obcokrajowcami, pokazującym im uroki polskiej kultury.

Kursy językowe

Jeśli planujesz dłuższy pobyt za granicą, zapisz się na wakacyjny, intensywny kurs językowy w miejscu, do którego się wybierasz. Możesz znaleźć lokalne szkoły językowe, które oferują krótkoterminowe kursy dla obcokrajowców. To świetna okazja, aby uczyć się od native speakerów, którzy są jednocześnie wykwalifikowanymi nauczycielami.

Twoja Szkoła zaprasza na kursy językowe online, które możesz odbywać z każdego miejsca na świecie. Zapraszamy na kurs języka angielskiego, kurs języka hiszpańskiego i kurs języka polskiego. Letnie kursy ruszają 31 lipca.

Pamiętaj, że kluczem do skutecznego uczenia się języka obcego na wakacjach, jest jego aktywne używanie w różnych sytuacjach i wykorzystywanie dostępnych zasobów. Bądź otwarty na nowe doświadczenia i próbuj używać języka jak najczęściej, a na pewno zauważysz postępy w swojej nauce. Powodzenia!

Więcej
artykułów