Te metody pomogą ci szybciej opanować język obcy
flagi różnych krajów, które leżą na biurku

Data

Czas czytania

Nauka nowego języka nie musi opierać się na monotonnym siedzeniu z książką i powtarzaniu materiału. Istnieje wiele nowoczesnych metod, które pomogą ci szybko opanować język obcy. Można je stosować na przemiennie z tradycyjnymi metodami. Przedstawiamy niektóre z nich.

Całkowite zanurzenie

Metoda ta zakłada całkowite otoczenie się językiem, którego się uczymy. Najlepszym sposobem, żeby z niej skorzystać, jest dłuższy wyjazd do kraju, w którym używany jest dany język. Na przykład, jeśli uczymy się niemieckiego – wyjazd na kilka miesięcy do Niemiec.

Oczywiście nie każdy może sobie na to pozwolić. Z tej metody można też skorzystać nie wychodząc z domu. Możemy zmienić język w naszym telefonie i komputerze na niemiecki. Przeglądać media społecznościowe  w języku niemieckim itp. Ważne, aby najwięcej mówić i słuchać w obcym języku. Pomóc może poznanie zagranicznych znajomych, słuchanie podcastów, wypowiadanie w języku obcym czynności, które wykonujemy.

Metoda ta nie zakłada tłumaczenia jednego języka przez drugi, a uczenie się w sposób „życiowy”, w konkretnych sytuacjach.

Gestykulacja

Badania pokazują, że gestykulacja sprzyja procesowi zapamiętywania. Metoda ta polega na ukazywaniu gestami tego, co mówimy. Nie chodzi o pełną inscenizację sytuacji a proste gesty. Na przykład, gdy uczymy się słowa „house” w języku angielskim, możemy zrobić gest ukazujący dom. Gestykulacja może być też stosowana do przekazywania intencji lub emocji. Gesty powinny pozwolić na wyobrażenie sobie tego, co pokazujesz.

Metoda skandynawska

Metoda ta polega na oglądaniu filmów, seriali i programów  w języku, którego się uczymy. Dyskusyjne jest, czy można nauczyć się nowego języka tylko za pomocą wytworów kinematografii.  Jest to raczej metoda wspomagająca naukę słownictwa. Jeśli się na nią zdecydujemy, można skorzystać z pomocy specjalnych trenerów, którzy podpowiedzą, jak analizować seriale czy filmy, aby nauczyć się jak najwięcej.

Metoda Callana

To metoda nauczania języków obcych opracowana przez Brytyjczyka Robin Callana. Zakłada intensywną naukę, w której uczeń musi ciągle słuchać i odpowiadać na pytania lektora w obcym języku. Lektor poprawia błędy gramatyczne i wymowę. Osoba ucząca się nie poznaje teorii, uczy się jej „przy okazji”. Ważnym elementem jest powtarzanie materiału, co ma na celu zapewnienie utrwalenia wiedzy i umiejętności językowych. Metoda Callana zakłada intensywną naukę, w której duże znaczenie ma zapamiętywanie i szybie reagowanie.

Metoda 5s

To metoda stworzona przez Piotra Marta. Opiera się na zaangażowaniu w naukę wszystkich zmysłów: wzorku, słuchu, smaku, dotyku, węchu. Polega na wyobrażeniu sobie pewnej scenki i wzbudzeniu w sobie emocji.

Przykładowo plaża w języku angielskim to „beach”. Aby zapamiętać to słowo, wyobraź sobie, że siedzisz na piasku i czujesz pod stopami jego szorstkość. Słyszysz szum morza. Na twarz padają ci promienie słońca, czujesz ich ciepło. Jest ci przyjemnie. Wdychasz świeże morskie powietrze. Czujesz jego lekko słony smak. Cały czas powtarzasz w głowie słowo „beach”. Następnie uczysz się kolejnych słów, budując sieć uczuć w nawiązaniu do tej scenki, np. „ sand”, „sea”, „wind”, „sun”.

Inkorporacja                                                               

Metoda ta polega na tworzeniu krótkich historyjek, w których jedno słowo polskie, zastępujemy obcym. Na przykład uczymy się angielskiego słowa „dog” i opowiadamy taką historię: „Mój dog głośno szczekał w mieszkaniu. Poszedłem z nim na spacer. Dog wyrywał się i ciężko mi było prowadzić go na smyczy. Kiedy doszliśmy do parku spuściłem go i dog zaczął biegać”. Inkorporacja pomaga uczyć się nowych słów w konkretnym kontekście.

Więcej
artykułów