Język hiszpański: fakty i mity
flaga hiszpańska

Data

Czas czytania

Hiszpański jest jednym z najpopularniejszych języków na świecie. Posiada bogatą historię i kulturę. W naszej świadomości funkcjonuje wiele mitów na jego temat. W poniższym tekście rozwiewamy je. Niektóre fakty mogą Cię zaskoczyć.

Mit: Język hiszpański jest trudny

Fakty: Język hiszpański jest stosunkowo łatwym językiem do nauki dla Polaków. Ma zbliżoną gramatykę i wymowę do języka polskiego. Jest obecny w naszej kulturze, m.in. w muzyce, w filmach i serialach. Chłoniemy go mimowolnie i dzięki temu łatwiej jest się go nauczyć w przyszłości.

Hiszpański jest popularnym językiem w Polsce. Istnieje wiele zasobów do jego nauki, w tym książki, kursy online, filmy, podcasty i aplikacje. Duża ilość dostępnych materiałów ułatwia praktykę i rozwijanie umiejętności językowych.

Mit: Mało osób mówi w języku hiszpańskim

Fakty: Często nie zdajemy sobie sprawy, że hiszpański jest jednym z najczęściej używanych języków na świecie. Jako ojczystym posługuje się nim około 590 milionów ludzi i ta liczba ciągle rośnie. Kolejne 100 milionów używa go jako drugi język.

Hiszpański jest językiem ojczystym i urzędowym na siedmiu kontynentach. Często jest używany w Ameryce Południowej, Ameryce Północnej, Europie i zachodniej Afryce. 

Hiszpański jest oficjalnym językiem w 21 krajach, w tym w Hiszpanii, Meksyku, Kolumbii, Argentynie, Peru, Chile, Ekwadorze, Gwatemali, Kostaryce, Panamie, Dominikanie, Portoryko, Maroko, Gwinei Równikowej, na Filipinach i na Kubie. Jest drugim, po angielskim, najczęściej używanym językiem w Stanach Zjednoczonych. Jest drugim najczęściej używanym językiem na Facebooku i Twitterze. Jako język urzędowy używa go wiele międzynarodowych firm i organizacji, w tym ONZ, FIFA, WHO, UNICEF.

Mit: Język hiszpański jest mało przydatny w Polsce

Fakty: Hiszpania jest jednym z popularnych kierunków podróży dla Polaków. Znajomość języka hiszpańskiego pozwala na łatwiejszą komunikację podczas zwiedzania i korzystania z usług turystycznych, np. hotelu. Jeśli planujemy dłuższą podróż do Ameryki Łacińskiej, hiszpański może okazać się wręcz niezbędny. Oczywiście jest też potrzebny, jeśli planujemy przeprowadzkę do hiszpańskojęzycznego kraju.

Hiszpania jest jednym z głównych partnerów handlowych Polski. Znajomość języka może być atutem podczas poszukiwania pracy w firmach międzynarodowych, które prowadzą działalność w Hiszpanii lub z hiszpańskimi partnerami biznesowymi. Język ten jest przydatny w wielu branżach w Polsce, m.in. w turystyce, hotelarstwie i gastronomii.

Jeśli posiadasz własny biznes, który dotyczy sprzedaży produktów czy usług, warto rozejrzeć się za klientem hiszpańskojęzycznym. Można też rozważać rozwój biznesu na rynki Ameryki Łacińskiej, które ciągle rosną. Kraje takie jak Meksyk, Argentyna, Kolumbia, Chile i Peru mają dynamicznie rozwijające się gospodarki. Opanowanie hiszpańskiego umożliwia nawiązywanie kontaktów biznesowych w tych regionach i wykorzystywanie możliwości inwestycyjnych.

Mit: We wszystkich krajach język hiszpański jest taki sam

Język hiszpański może nieco różnić się w zależności od regionu, w którym jest używany. W samej Hiszpanii można spotkać kilka dialektów, np. andaluzyjski czy galicyjski. Europejska wersja hiszpańskiego różni się od amerykańskich. Rozbieżności mogą występować w słownictwie, wymowie, akcencie i gramatyce.

W Ameryce Łacińskiej występuje kilka charakterystycznych dialektów hiszpańskiego, m.in. meksykański, argentyński, kolumbijski. Na Karaibach można spotkać dialekt kubański czy portorykański.

Warto pamiętać, że znając jedną wersję hiszpańskiego, będziemy w stanie porozumieć się nawet z osobami, które na co dzień mówią innym dialektem niż my. Mimo różnić regionalnych, większość słów i zwrotów jest rozumiana przez wszystkich użytkowników.

Mit: Najważniejsze, to nauczyć się gramatyki

Gramatyka stanowi podstawę konstrukcji języka, pomaga zrozumieć jego strukturę i reguły. Jest to ważna część nauki języka hiszpańskiego, jak i każdego innego języka. Pozwala na poprawne składanie zdań i pisanie. Jednak gramatyka nie jest najważniejsza.

Jeśli chcemy sprawnie porozumiewać się w języku hiszpańskim, musimy poszerzać nasze słownictwo, uczyć się frazeologii i zwrotów. Ważne jest rozwijanie umiejętności rozumienia ze słuchu i mówienia. Pozwala to na zastosowanie zdobytej wiedzy w rzeczywistych sytuacjach.

Jeśli chcesz ćwiczyć swój hiszpański lub nauczyć się go od podstaw zachęcamy do zapisania się na 6-miesięczny kurs online w „Twojej szkole”.

Więcej
artykułów