Jakich języków warto się uczyć, żeby jak najwięcej zarobić?
mężczyźni przy biurku, obok flagi różnych krajów

Data

Czas czytania

W dzisiejszym konkurencyjnym środowisku zawodowym znajomość obcego języka nie jest już atutem, a wręcz wymogiem. Firmy często poszukują pracowników, którzy są w stanie obsługiwać klientów z różnych krajów, a także pracować z osobami z różnych kultur. Sprawdź, jakich języków warto się uczyć, aby zapewnić sobie przewagę na polskim rynku pracy.

Język angielski

W dzisiejszych czasach to podstawa. Język angielski jest jednym z najpopularniejszych na świecie – posługuje się nim około miliard osób. Większość pracodawców wymaga chociażby podstawowej znajomości. Komunikatywne posługiwanie się językiem angielskim otwiera wiele drzwi w biznesie.

Firmy często mają swoje oddziały, dostawców, partnerów i klientów w różnych częściach świata, z którymi można porozumieć się w języku angielskim. To podstawowy język w handlu międzynarodowym. Jest też głównym językiem wiedzy biznesowej. Wiele materiałów, takich jak raporty, badania rynku, artykuły naukowe i publikacje branżowe, jest dostępnych w tym języku.

Jeśli znamy podstawy angielskiego, warto kontynuować naukę – zdobywać kolejne poziomy i certyfikaty. Część pracodawców oferuje darmowe kursy. Można też zapisać się na lekcje tzw. Business English, gdzie kładzie się nacisk na rozwój słownictwa biznesowego. Biegła znajomość angielskiego może pomóc w otrzymaniu awansu czy podwyżki. Na stanowisku dyrektora, członka zarządu lub kierownika zespołu za opanowanie angielskiego na poziomie zaawansowanym, zarobki mogą wzrosnąć nawet dwukrotnie.  

Język chiński (mandaryński)

Mandaryński to mówiona wersja chińskiego, która jest oficjalnym językiem Chin i jednym z oficjalnych języków Singapuru. To najczęściej używany język na świecie – można go spotkać na wszystkich kontynentach. Coraz częściej mówi się, że zakończy dominację języka angielskiego.

Chiński jest też jednym z najważniejszych języków biznesowych ze względu na potężną gospodarkę Chin i ich rolę jako globalnego gracza.  W Polsce wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów posługujących się tym językiem. Nie jest on łatwy do opanowania, ale z pewnością opłacalny.

Twoje szanse na znalezienie pracy wzrosną zwłaszcza w międzynarodowych przedsiębiorstwach, handlu, turystyce, dyplomacji, dystrybucji, logistyce i branżach technologicznych.

Języki skandynawskie

Powodzenie na rynku pracy może zapewnić nie tylko nauka najbardziej popularnych języków. Wręcz przeciwnie. W Polsce nie ma wielu użytkowników języków skandynawskich: norweskiego, szwedzkiego, niderlandzkiego, duńskiego, czy finlandzkiego. A ich znajomość może zapewnić intratną posadę.

Według raportu ABSL (Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych) korporacje z sektora IT, BPO (business process outsourcing), SSC (centrum usług wspólnych) czy R&D (prace badawczo-rozwojowe) za opanowanie któregoś z wyżej wymienionych języków, w 2020 roku wypłacali pracownikom dodatkowe 1500 złotych netto miesięcznie.

Język niemiecki

Jako że Polska graniczy z Niemcami, nauka tego języka jest bardzo opłacalna. W Polsce jest wielu niemieckich inwestorów i wiele firm, które mają kontakty handlowe z Niemcami. Niemiecka gospodarka jest jedną z najsilniejszych w Europie. Znana jest na świecie z wysokiej jakości produktów i usług.

Znajomość niemieckiego może być cennym atutem w sektorach takich jak inżynieria, finanse i technologia. W branżach BPO, SSC, R&D osoby znające język niemiecki mogą liczyć na dodatkowe 1000 złotych miesięcznie do wypłaty.

Język francuski

Języka francuskiego używa około 80 milionów osób na świecie, w tym Francuzi, Kanadyjczycy, Belgowie oraz Szwajcarzy. Francja jest jednym z najważniejszych partnerów handlowych Polski. Według raportu ABSL z 2022 roku aż 16 procent firm z kapitałem francuskim planuje otwarcie nowych centrów w Polsce.

Język francuski jest w cenie. Poza angielskim i niemieckim jest jednym z najczęściej poszukiwanych języków przez pracodawców. FW branżach IT, BPO, SSC i R&D za opanowanie tego języka można dostać ok. 800 złotych więcej miesięcznie.

Najwyższe zarobki gwarantuje opanowanie francuskiego w stopniu biegłym. Według danych OBW z 2022 roku mediana wynagrodzeń osób posługujących się językiem francuskim na poziomie podstawowym wynosiła 6300 zł, a na poziomie zaawansowanym aż 8000 zł.

Język hiszpański

Również jest jednym z najpopularniejszych języków na świecie. Posługuje się nim około 590 milionów ludzi. Jest jednym z najpopularniejszych języków, jakich uczą się Polacy.

Wiele krajów latynoamerykańskich, takich jak Meksyk, Kolumbia, Peru, Chile i Argentyna, jest ważnymi graczami na światowej scenie gospodarczej. Ponadto Hiszpania jest jedną z największych gospodarek w Europie, a także ważnym partnerem handlowym wielu krajów.

Wzrastające kontakty handlowe między Polską a krajami hiszpańskojęzycznymi tworzą zapotrzebowanie na osoby znające język hiszpański w dziale sprzedaży i handlu. Hiszpański może się też przydać w marketingu, tłumaczeniach, turystyce, nauczaniu.

Zapraszamy na 6-miesięczny kurs online języka hiszpańskiego w „Twojej Szkole”.

Więcej
artykułów