Jak zacząć uczyć się polskiego? Podpowiadamy
flaga polski

Data

Czas czytania

Nauka nowego języka może stanowić wyzwanie. Jak skutecznie i szybko nauczyć się języka polskiego? Od czego zacząć? Sprawdź poniżej.

1. Znajdź motywację i wyznacz cel

Aby zacząć naukę każdego języka obcego, musisz się odpowiednio zmotywować. Odpowiedz sobie na pytanie, po co uczysz się polskiego i wyznacz cele, które chcesz osiągnąć w określonym czasie, np. „w ciągu roku będę płynnie mówić po polsku”. Zadbaj o odpowiednie myślenie, np. „język polski wydaje się trudny” zamień na „jestem w stanie wszystkiego się nauczyć”.

2. Sprawdź swój poziom języka polskiego

Wypełnij darmowy test poziomujący na naszej stronie internetowej. Dowiesz się, czy twój polski jest na poziomie A1, A2, B1 czy też B2. Wtedy łatwiej możesz wyznaczyć cele w nauce. Będą one realistyczne i dopasowane do twojej wiedzy i umiejętności.

3. Zacznij od podstaw

Na początku ucz się podstawowych słów i zwrotów potrzebnych do życia codziennego. Skup się na procesie komunikowania otoczeniu o swoich  potrzebach. Potem przyjdzie czas na trudniejsze słownictwo.

4. Ćwicz wymowę

Nie musisz od razu znać całego alfabetu na pamięć i wszystkich zasad wymowy. Jeśli wiesz, które głoski sprawiają ci trudność, np. sz, cz, rz  skup się na wyrazach, które je zawierają. Jeśli nie masz pewności, jak wymówić dane słowo, sprawdź w internecie.

5. Nie bój się gramatyki

Gramatyka na początku może wydawać się skomplikowana, ale pamiętaj, że nie ona jest najważniejsza w nauce języka polskiego. Nie musisz od razu znać wszystkich zasad, wszystkich końcówek rzeczowników i czasowników. Staraj się opanować małe porcje materiału, aż z czasem wejdziesz w rutynę i zobaczysz podobieństwa w odmianie.

6. Oglądaj, słuchaj, czytaj

Otocz się językiem polskim. Słuchaj polskiej muzyki, podcastów, nagrań na YouTube czy TikToku. Wchodź na polskie blogi w tematyce, która cię interesuje. Oglądaj polskie seriale i filmy, możesz z napisami w swoim ojczystym języku. Na początek warto oglądać bajki. To dobra metoda nawet dla dorosłych. W bajkach jest proste słownictwo i jasne komunikaty. Nie musisz wszystkiego rozumieć. Warto po prostu „osłuchać się” z językiem i przyzwyczajać oko do polskiego alfabetu.

7. Znajdź osobę, z którą możesz rozmawiać po polsku

Najlepiej Polkę lub Polaka. W znalezieniu polskich znajomych może pomóc internet. Słuchając native speakera, uczysz się poprawnej wymowy. Możesz zapytać o rzeczy, których nie rozumiesz i przy okazji poznawać polską kulturę.

8. Pamiętaj, że nauka powinna sprawiać przyjemność

Umil sobie naukę języka polskiego czymś, co sprawia ci przyjemność, np. słuchaj w tym czasie muzyki albo wypij ulubiony napój. Przy nauce korzystaj z gier i zabaw. Czerp z dobrodziejstw internetu. Jest wiele darmowych aplikacji do nauki języka polskiego dla obcokrajowców.

9. Zapisz się na kurs

„Twoja szkoła” zapewnia profesjonalne nauczanie języka polskiego. Zapisz się na 6-miesięczny kurs, aby nauczyć się języka polskiego szybko i skutecznie.

Więcej
artykułów