Nauka z Twoją Szkołą: CV po polsku
CV po polsku w czerwonej kopercie

Data

Czas czytania

CV, czyli Curriculum Vitae, to dokument, który przedstawia Twoje doświadczenie zawodowe i umiejętności. Jest on niezbędny przy szukaniu pracy, ponieważ pozwala rekruterowi ocenić, czy jesteś dobrym kandydatem/-ką na dane stanowisko. Podpowiadamy, co powinno zawierać CV w języku polskim i na co warto zwrócić uwagę, tworząc dokument.

CV – układ

CV powinno zajmować określone elementy, w takiej kolejności, jak poniżej.

Pamiętaj, żeby najnowsze informacje znajdowały się na pierwszym miejscu, a starsze w dalszej kolejności. Na przykład wpisując doświadczenie zawodowe, najpierw umieść informacje o firmie, w której ostatnio pracowałeś/-aś. Na końcu zamieść informacje o firmie, która była Twoim pierwszym miejscem zatrudnienia.

Co napisać o sobie w CV?

Dane osobowe: imię i nazwisko, adres, numer telefonu, adres e-mail.

Wykształcenie: informacje o ukończonych szkołach i studiach, w tym nazwa szkoły i miejscowość, daty rozpoczęcia i zakończenia szkoły oraz uczelni, kierunek studiów, nazwa uczelni, uzyskane dyplomy, ukończone specjalizacje.

Doświadczenie zawodowe: informacje o pracach, które wykonywałeś, w tym nazwa stanowiska, nazwa firmy, daty rozpoczęcia i zakończenia pracy, zakres obowiązków.

Uprawnienia, kursy i szkolenia: informacje o posiadanych uprawnieniach zawodowych, kursach i szkoleniach, które ukończyłeś.  Tu dodaj informacje o prawie jazdy i jego kategorii, jeśli je posiadasz.

Umiejętności: informacje o umiejętnościach, które posiadasz, w tym umiejętności językowe, komputerowe, komunikacyjne, organizacyjne, miękkie.

Zainteresowania*: nie jest to punkt obowiązkowy, ale możesz dodać w swoim CV informacje o hobby i zainteresowanych. Nie wymieniaj ich zbyt dużo – wystarczy kilka. To pomoże rekruterowi zobaczyć w Tobie prawdziwego człowieka, a nie tylko jednego z wielu kandydatów.

Wolontariat*: jeśli byłeś wolontariuszem w jakiejś organizacji pozarządowej, w miejscu katastrofy, wojny lub np. w schronisku dla zwierząt, warto dodać te informacje do CV. Pokażesz w ten sposób rekruterowi, że jest zaangażowaną osobą, która dba o świat wokół siebie.

Jak napisać CV? Rady

Napisanie dobrego CV po polsku wymaga trochę czasu i wysiłku, ale warto je poświęcić. Profesjonalny dokument przyciągnie uwagę pracodawcy i zwiększy szanse na otrzymanie wymarzonej pracy w Polsce.

Oto kilka porad od Twojej Szkoły:s

Prosty układ i czytelność

Zadbaj o przejrzysty układ CV.  Nie dodawaj za dużo informacji. Najlepiej, żeby CV nie było dłuższe niż jedna strona A4. Użyj czytelnej czcionki. Zastosuj stonowane kolory.

Dostosuj CV do danego stanowiska

Modyfikuj CV pod konkretne stanowisko, na które aplikujesz. Najpierw przeczytaj dokładnie ofertę pracy. Zwróć uwagę na wymagane i mile widziane umiejętności. Jeśli takie masz, umieść je w swoim CV.

Poprawność językowa

Starannie sprawdź swoje CV pod kątem błędów ortograficznych i gramatycznych. Błędy źle świadczą o kandydacie/-tce. Poprawne napisane CV pokaże, że jesteś profesjonalistą/-stką.

Aktualizacja

Pamiętaj, że CV powinno być aktualne. Dodawaj nowe doświadczenia i osiągnięcia na bieżąco. Najnowsze w pierwszej kolejności.

CV szablon

Jest wiele firm, które oferują płatne lub darmowe szablony CV. Najlepszym darmowym narzędziem jest Canva. Jeśli zdecydujesz się z niego skorzystać, wybierz prosty, czytelny szablon i dostosuj go do zasad wymienionych w tym tekście.

Czy w CV musi być zdjęcie?

W Polsce standardem jest umieszczanie w CV swojego zdjęcia, ale nie jest to obowiązek. Ważne, aby zdjęcie było wykonane przez profesjonalnego fotografa, było w odpowiednich wymiarach i dobrej jakości. W Polsce wielu fotografów za opłatą wykonuje takie zdjęcia.

Ubierz się poważnie, najlepiej w koszulę. Unikaj jaskrawych kolorów, nadruków na T-shircie, bluz z kapturem. Nie umieszczaj w CV selfie ani zdjęć z innymi osobami. To nie będzie wyglądało profesjonalnie. Jeśli czujesz, że nie masz dobrego zdjęcia do CV, po prostu go nie dodawaj.  

Część dużych firm, zwłaszcza ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, preferuje CV bez zdjęcia. Chce w ten sposób uniknąć oskarżeń o dyskryminację ze względu na płeć, pochodzenie etniczne czy kolor skóry.

Więcej
artykułów