Jak wrócić do nauki języka po przerwie?
Kilka osób z różnymi flagami

Data

Czas czytania

Nauka języka obcego to przygoda, która otwiera przed nami drzwi do nowych kultur, znajomości oraz możliwości zawodowych. Zdarza się jednak, że przerywamy regularne zajęcia. Jeśli znalazłeś/-łaś się w sytuacji, w której musisz wznowić naukę po dłuższej przerwie, nie martw się. Przedstawiamy kilka lat, które Ci to ułatwią.

Sprawdź swój poziom językowy

Może się okazać, że po dłuższej przerwie twój poziom językowy spadł. Nie martw się tym. Czasem wystarczy krótka powtórka i ponowne zanurzenie się w języku, aby przywrócić zapomniane słowa i konstrukcje.

Na stronie Twojej Szkoły możesz sprawdzić swój poziom języka angielskiego, poziom języka polskiego i poziom języka hiszpańskiego. To pomoże Ci ocenić, czy potrzebujesz powtórzyć podstawy, a także i wybrać odpowiednie materiały i metody nauki.

Przypomnij sobie, dlaczego chciałeś/-łaś się uczyć?

Zastanów się, dlaczego zacząłeś/-łaś uczyć się języka obcego w pierwszej kolejności? Przypomnij sobie wcześniejsze cele – czy są takie same, a może się zmieniły? To pomoże Ci przywrócić motywację.

Wybierz odpowiednie materiały

W zależności od Twojego poziomu i celów, wybierz odpowiednie materiały do nauki. Mogą to być podręczniki, aplikacje mobilne, filmy, podcasty, gry planszowe itp. Wybierz takie, które Cię zainteresują, będą sprawiać Ci przyjemność i motywować się.

Ucz się regularnie

Kluczem do sukcesu w nauce języka jest regularność i systematyczność. Wyznacz sobie dni i czas, który poświęcisz na naukę. Nawet 20-30 minut dziennie mogą sprawić dużą różnicę. Wyznacz sobie cele, np. 30 nowych słów w każdym tygodniu. Trzymaj się wyznaczonego harmonogramu.

Używaj języka na co dzień

Jeśli to możliwe, otocz się językiem, który uczysz się. Oglądaj filmy, słuchaj muzyki, czytaj książki i artykuły w tym języku. Znajdź osobę, z którą będziesz mógł/mogła rozmawiać w danym języku, najlepiej native speakera.

Samo uczenie się z podręcznika czy z aplikacji, może nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Ważną częścią nauki języka jest jego praktyka, zwłaszcza mówienie.

Zastanów się nad formą nauki

Chcesz uczyć się samodzielnie, a może wolisz skorzystać z usług profesjonalnego nauczyciela? Zapraszamy do Twojej Szkoły na kurs języka online. Oferujemy kurs języka hiszpańskiego, kurs języka  angielskiego oraz kurs języka polskiego.

Bądź cierpliwy/-a

Nauka języka to proces czasochłonny i wymaga cierpliwości. Daj sobie czas. Nie zniechęcaj się, jeśli nie osiągniesz natychmiastowych rezultatów.

Powodzenia!

Więcej
artykułów