Jak nie stracić umiejętności językowych zdobytych na wakacjach?
Wspomnienia z wakacji a nauka języka obcego

Data

Czas czytania

Podczas pobytu za granicą często uczymy się nowych słów i zwrotów w języku obcym. Niektórzy decydują się na wakacyjny kurs językowy z native speakerem. Inni tak wybierają miejsce urlopu, żeby podszkolić już zdobyte umiejętności językowe. Jak sprawić, żeby zapamiętany materiał nie zniknął wraz z opalenizną? Przedstawiamy kilka rad, które Ci w tym pomogą.

Podsumuj notatki

Jeśli podczas urlopu tworzyłeś/-aś notatki języku obcym, teraz jest dobry czas, by do nich wrócić. Przeglądanie notatek pozwoli ci odświeżyć słownictwo i gramatykę oraz przypomnieć sobie wyrażenia, których się nauczyłeś/-aś.

Jeśli nie masz żadnych notatek, warto je stworzyć nawet po powrocie z wakacji. Zapisz lub nagraj słowa i zwroty, których często używałeś/-aś.

Wspomnienia z podróży

Spisz lub nagraj wspomnienia z podróży w języku, którego się uczysz. Wiązanie nauki z dobrymi wspomnieniami, przyniesie jeszcze lepsze efekty.

Możesz wracać do tych wspomnień co jakiś czas. Za kilka lat mogę one stanowić wspaniałą pamiątkę.

Regularne praktykowanie

Regularność jest kluczowa. Zaplanuj sobie czas na ćwiczenia językowe i trzymaj się rozpiski. Im częściej, tym lepiej, np. kilka razy w tygodniu, o tej samej godzinie.

Możesz to robić na różne sposoby: czytać książki w języku obcym, słuchać podcastów, oglądać filmy lub rozmawiać z native speakerami.

Zadbaj o nawiązane znajomości

Jeśli w trakcie urlopu poznałeś/-aś nowe osoby, które mówią w języku, którego się uczysz, zadbaj o utrzymywanie kontaktu z nimi. Regularne rozmowy – ustne lub pisane przez komunikatory, sprawią, że będziesz mieć ciągły kontakt z językiem.

Przyjaźnie nawiązane podczas urlopu mogą trwać nawet całe życie.

Aplikacje mobilne

Istnieje wiele aplikacji mobilnych i stron internetowych przeznaczonych do nauki języków. Wiele z nich jest darmowych. Znajdź taką, która najbardziej Ci odpowiada i korzystaj z niej regularnie. W aplikacji możesz ustawić powiadomienia, które przypomną Ci, że to czas na naukę.

Rozszerzaj poziom językowy

Jeśli podczas urlopu opanowałeś/-aś nowy język na podstawowym poziomie, nie poprzestawaj na tym. Ucz się kolejnych słów i zwrotów. Stawiaj sobie wyzwania i wejdź na wyższy poziom językowy.

Może Ci w tym pomóc kurs językowy online w Twojej Szkole. Tylko do końca października oferujemy zniżkę 300 złotych na kurs języka polskiego, kurs języka angielskiego lub kurs języka hiszpańskiego.

Czytaj też: Jak wrócić do nauki języka po dłuższej przerwie?

Więcej
artykułów