Organizacja kursu językowego w firmie: najczęstsze błędy i jak ich unikać
Kurs językowy w firmie

Data

Czas czytania

Umiejętność komunikacji chociażby w jednym języku obcym znacznie zwiększa szanse na sukces na globalnym rynku. Organizacja kursu językowego dla pracowników może być strzałem w dziesiątkę, jeśli chcemy dotrzeć do zagranicznych klientów. Dobrze zorganizowany kurs zwiększy efektywność pracowników i ich przywiązanie do firmy. Niestety część pracodawców popełnia błędy w organizacji kursów językowych. W poniższym artykule wskażemy najpopularniejsze błędy i podpowiemy, jak ich unikać.

Brak wyznaczonego celu

Każda firma ma indywidualne cele, które chce osiągnąć. Warto zastanowić się, co ma być celem kursu językowego dla naszych pracowników: chcemy wesprzeć ich w rozwoju osobistym, zwiększyć efektywność, a może przywiązanie do firmy i zadowolenie z pracy? Kurs językowy powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb pracodawcy i odpowiadać na potrzeby konkretnej branży.

Niedostosowanie kursu do potrzeb pracowników

Zdarza się, że decyzje dotyczące organizacji kursów językowych są podejmowane przez osoby z działu HR, zarządzające zasobami ludzkimi. Brakuje wtedy konsultacji z samymi pracownikami, którzy będą uczestniczyć w kursie. Jest to błąd, który może prowadzić do braku zaangażowania i motywacji ze strony uczestników.  Warto zapytać ich, np. w ankiecie, o preferencje językowe, poziom językowy i oczekiwania wobec kursu.

Jeśli chcesz zbadać poziom języka polskiego, poziom języka hiszpańskiego lub poziom języka angielskiego pracowników, możesz wysłać im link do darmowego testu poziomującego na stronie Twojej Szkoły.

Zbyt krótki okres trwania kursu

Czas trwania kursu językowego jest kluczowym elementem jego skuteczności. Niestety niektóre firmy starają się zaoszczędzić i decydują się na zbyt krótki okres trwania kursu. Pamiętaj, że nauka języka wymaga czasu i regularnej praktyki. Jeśli ustaliłeś długofalowy cel, którym jest np. zwiększenie konkurencyjności firmy i efektywności pracowników, miej go zawsze z tyłu głowy.

W takim wypadku  inwestycja w długo trwające kursy dla pracowników z pewnością się opłaci. Jeśli pracownicy osiągnął np. poziom podstawowy, warto zapewnić im możliwość dalszego rozwoju i opanowania języka na poziomie zaawansowanym.

Niepytanie o informację zwrotną                 

Po zakończeniu kursu językowego warto zapytać pracowników o ich ocenę. Niech wyrażą opinię na temat programu, lektora i użytej metodologii. Ważna jest też kontrola postępów w nauce języka. Informacje te mogą być cenne w kontekście planowania przyszłych kursów.

Wybór nieodpowiedniej szkoły językowej

Na rynku jest wiele szkół językowych i innych usługodawców, którzy oferują kursy językowe. Nie wszystkie z nich są jednak odpowiednie dla firm. Ważne jest, aby wybrać kurs, który będzie dostosowany do potrzeb pracowników i zgodny z celami pracodawcy. Wybierz usługodawcę, który ma dobre opinie i doświadczenie w prowadzeniu kursów językowych dla firm.

Taka jest właśnie „Twoja Szkoła”. Oferujemy profesjonalne kursy językowe dla firm, dostosowane indywidualnie do każdego pracodawcy. Zapraszamy do kontaktu!

Sprawdź też: efektywny kurs językowy w firmie. Na co zwrócić uwagę?

Więcej
artykułów