Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku: pytania i odpowiedzi
Kobieta na rozmowie kwalifikacyjnej w języku angielskim

Data

Czas czytania

Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej jest kluczowe, jeśli chcemy zdobyć wymarzoną pracę. Część rekrutacji prowadzona jest w języku angielskim. Jeśli rozmowa jest po polsku, rekruter najczęściej  zadaje chociaż jedno pytanie po angielsku. Znajomość tego języka to must have na współczesnym rynku pracy – bez względu na to, czy aplikujemy do pracy jako kelner czy do międzynarodowej firmy handlowej. Poniżej przedstawiamy kilka typowych pytań zadawanych podczas rozmów kwalifikacyjnych po angielsku, a także sugestie odpowiedzi na nie.

Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku – rady

Przedstawiamy rady, które pomogą Ci zaprezentować się jak najlepiej na rozmowie kwalifikacyjnej w języku angielskim.

Przeanalizuj ofertę pracy

Jeśli są w niej wypisane oczekiwane u kandydata umiejętności, prawdopodobnie zostaniesz o nie zapytan/-a. Zastanów się, jak o nich opowiedzieć w języku angielskim. Poszukaj informacji na temat firmy, do której rekrutujesz i jej konkurencji – po angielsku.

Zastanów się, jak opowiedzieć o sobie i swoim doświadczeniu w języku angielskim

To pytanie pada bardzo często, nawet jeśli rozmowa jest prowadzona w języku polskim. W ten sposób rekruterzy sprawdzają, czy jesteś w stanie płynnie mówić w języku obcym.

Zapoznaj się z terminologią branżową

Jeśli aplikujesz na stanowisko w określonej branży, upewnij się, że znasz jej specyficzną terminologię w języku angielskim. Zapoznanie się z kluczowymi pojęciami i słownictwem związanym z daną dziedziną pomoże Ci lepiej zrozumieć pytania zadawane przez rekrutera i udzielić trafnych odpowiedzi.

Zadbaj o komunikację niewerbalną i sposób mówienia

Komunikacja werbalna i niewerbalna są równie ważne. Staraj się mówić wyraźnie i spokojnie, unikając zbyt szybkiego tempa lub niejasności. Pamiętaj o odpowiedniej postawie ciała, która będzie stanowić o pewności siebie, a także o uśmiechu i kontakcie wzrokowym. To jest bardzo ważne, nawet jeśli bardzo dobrze znasz język angielski. Rekruter weźmie pod uwagę nie tylko umiejętności językowe, ale też ogólną prezencję.

Przygotuj pytania do rekrutera

Na zakończenie rozmowy rekruter zazwyczaj pyta, czy masz jakieś pytania. Przygotuj kilka w języku angielskim. Niech dotyczą firmy, stanowiska pracy lub Twoich oczekiwań. W ten sposób pokażesz zainteresowanie ofertą i zaangażowanie.

Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku – pytania i odpowiedzi

Przygotuj się do pytań, które mogą paść ze strony rekrutera. Przećwicz odpowiadanie w języku angielskim ze znajomym czy członkiem rodziny. Pamiętaj jednak, aby odpowiedzi brzmiały naturalnie, a nie jak wierszyk wyuczony na pamięć. Poniżej przedstawiamy pytania  w języku angielskim, które najczęściej pojawiają się na rozmowie kwalifikacyjnej oraz przykładowe odpowiedzi na nie.

Question 1: Can you tell me about yourself?

Pytanie jest dość ogólne i możesz na nie odpowiedzieć ogólnie – powiedz o Twoim wykształceniu, doświadczeniu i zainteresowaniach.

Answer 1: My name is XYZ, and I have three years of experience in digital marketing. My role was…/ I was managing… I completed my studies in … at XYZ University. I’m interested in…

Qustestion 2: Why do you want to work for our company?

Tutaj warto przedstawić , to co wiesz na temat firmy i podkreślić, dlaczego jesteś zainteresowany konkretnym miejscem pracy. Możesz wspomnieć o renomie firmy, jej wartościach, misji, sukcesach oraz o swoich aspiracjach.

Answer 2: I have always admired your company and its innovative approach to problem-solving. I would like to join a team that consistently delivers high-quality products and has a positive impact on the community.

Question 3: What are your strengths?

Na to pytanie najlepiej odpowiedzieć szczerze, ale weź też pod uwagę umiejętności, które są ważne na danym stanowisku. Wymień swoje dwie lub trzy mocne strony.

Answer 3: I have strong leadership skills and am well-organized. I’m very efficient at working under pressure.

Question 4: How do you handle stress and pressure?

Ważne jest, aby pokazać, że potrafisz efektywnie pracować w stresujących sytuacjach. Możesz podać przykłady z twojej przeszłości i powiedzieć, jak sobie wtedy poradziłeś/-aś.

Answer 4: During my previous job, we often had tight deadlines that required quick and effective work. I learned to manage my time effectively, prioritize tasks, and focus on crucial aspects to achieve the desired goals.

Question 5: Tell me about your biggest professional achievement.

Wybierz swoje osiągnięcie, które najlepiej pasuje do stanowiska, na które aplikujesz. Opisz konkretny cel, jaki osiągnąłeś i jakie konkretne działania podjąłeś, aby go zrealizować.

Answer 5: In my previous job, I successfully implemented … I developed effective solutions that attracted new customers and increased the loyalty of existing ones.

Question 6: What are your career goals?

Warto pokazać, że masz długoterminowe cele i jesteś zmotywowany/-a do rozwoju zawodowego.

Answer 6: My goal is to take on more responsibilities and grow within the company. Looking ahead, my long-term career goal is to transition into a leadership position.

Więcej
artykułów