Święta w Hiszpanii, które warto zobaczyć
Hiszpanka tańczy flamenco

Data

Czas czytania

Hiszpania to kraj o bogatej kulturze. Słynie z licznych świąt i festiwali, które są głęboko zakorzenione w historii i tradycji kraju. Przedstawiamy najciekawsze z nich: La Tomatina, Fiesta de las Fallas, Sanfermines, Feria de Abril. Zobacz zdjęcia i nagrania.

Barwne i radosne hiszpańskie festiwale przyciągają mieszkańców kraju i turystów z całego świata. Zapewniają niezapomniane doświadczenia i wyjątkową okazję do poznania hiszpańskiej kultury oraz ćwiczenia języka hiszpańskiego.

La Tomatina

Jednym z najbardziej znanych hiszpańskich świąt jest La Tomatina. To największa na świecie bitwa z użyciem… pomidorów. Odbywa się co roku, w ostatnią środę sierpnia, w urokliwym miasteczku Buñol, koło Walencji. Tysiące osób gromadzi się na ulicach, aby rzucać się pomidorami.

Na potrzeby festiwalu dostarczane są specjalnie uprawiane pomidory o miękkiej konsystencji. Uczestnicy dodatkowo miażdżą je w rękach przed rzutem, aby zmniejszyć ryzyko obrażeń. Po zakończeniu bitwy ulice są spłukiwane wodą, a uczestnicy mogą się wybrać pod prysznice, aby oczyścić się z soku pomidorowego. Wydarzeniu towarzyszą występy muzyków i grup tanecznych.

Początki La Tomatina sięgają 1945 roku, kiedy to grupa młodych ludzi zaczęła zabawę na ulicach miasta, a jednym z elementów było rzucanie się pomidorami. Wydarzenie zyskało popularność i stało się corocznym świętem, które przyciąga tłumy turystów.

Fiesta de las Fallas

Fiesta de las Fallas to Święto Ognia obchodzone w Walencji od 15 do 19 marca każdego roku. Jego historia sięga XVI wieku, kiedy to lokalni cieśle postanowili oddać hołd swojemu patronowi św. Józefowi, paląc konstrukcje zrobione z drewnianych odpadów.

Obecnie podczas Fiesta de las Fallas ulice Walencji wypełniają się kolorami, muzyką, sztucznymi ogniami i widowiskami pirotechnicznymi. Głównym elementem obchodów są fallas, czyli ogromne, satyryczne pomniki wykonane z materiałów łatwopalnych, takich jak karton, drewno i korek.

Każda dzielnica miasta ma swoją komisję odpowiedzialną za organizację i finansowanie budowy falli dla swojego obszaru. Te fallas są starannie wykonane przez artystów. Często w sposób humorystyczny przedstawiają bieżące i lokalne wydarzenia oraz postacie.

W trakcie Fiesta de las Fallas odbywają się parady, których uczestniczy przebierają się w tradycyjne stroje regionalne. W ostatnim dniu obchodów – 19 marca, znanym jako La Cremà, wszystkie fallas są spalane w widowiskowych pożarach.

Święto przyciąga wielu turystów z całego świata, którzy chcą doświadczyć tej unikalnej i ekscytującej tradycji.

Feria de Abril

Feria de Abril to coroczne święto i jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych miasta Sewilli w regionie Andaluzji. Dosłownie oznacza „Karmazynowa Wystawa Kwietniowa” i odbywa się przez około dwa tygodnie w kwietniu lub maju (w zależności od kalendarza). Feria de Abril jest nie tylko okazją do zabawy, ale również obchodów tradycji andaluzyjskich.

Podczas festiwalu odbywa się ogromna, kolorowa i ekscytująca fiesta, która przyciąga tysiące ludzi z całej Hiszpanii i zagranicy. Głównym punktem programu jest gigantyczny obszar targowy Real. Składa się on z licznych pawilonów, namiotów i straganów. Oprócz lokalnego jedzenia i napoi można tam znaleźć rozmaite atrakcje, takie jak karuzele czy strzelnice.

Najbardziej charakterystycznym elementem Ferii de Abril jest tradycyjne ubranie, które zakładają uczestnicy. Kobiety noszą piękne, kolorowe suknie flamenco, nazywane traje de gitana. Mężczyźni ubierają się w eleganckie garnitury andaluzyjskie – traje cortodla.

Podczas Ferii de Abril odbywają się liczne koncerty, tańce flamenco i pokazy jeździeckie. Co ciekawe kultura flamenco, rozumiana jako strój, muzyka, taniec i zachowania, wywodzi się od andaluzyjskich Romów. W 2010 roku flamenco zostało wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Dla wielu Hiszpanów jest wyrazem tożsamości narodowej.

Sanfermines / San Fermín

San Fermín to coroczne święto odbywające się w hiszpańskim mieście Pamplona. Trwa od 6 do 14 lipca. Powstało na cześć patrona miasta, św. Fermina, który był pierwszym biskupem Pamplony. Choć San Fermín ma korzenie religijne, obecnie przypomina bardziej świecki festiwal kulturalno-rozrywkowy.

W ramach wydarzenia codziennie o 8 rano organizowany jest bieg byków, zwany encierro. Uczestnicy próbują uciec przed stadami byków, które są wypuszczane na ulice miasta. Encierro jest krytykowane przez wielu aktywistów.

Sanfermines to też muzyka, taniec, wieczorne pokazy sztucznych ogni oraz różnego rodzaju imprezy. Uczestnicy festiwalu ubierają się tradycyjnie: w białe koszule i spodnie, czerwone chustki oraz pasy symbolizujące przynależność do regionu Nawarry.

Ćwiczenie języka hiszpańskiego

Hiszpańskie święta i festiwale są nie tylko okazją do zabawy, ale także głęboko zakorzenionym elementem kultury i tożsamości tego kraju. Przez udział w tych wydarzeniach można lepiej zrozumieć historię, tradycje i wartości społeczności hiszpańskiej. To również świetna okazja do praktykowania języka hiszpańskiego.

Jeśli masz taką możliwość – odwiedź Hiszpanię w czasie któregoś ze świąt lub festwiali. Jeśli chcesz wcześniej podszkolić swój hiszpański, zapraszamy na 6-miesięczny kurs języka hiszpańskiego online w Twojej Szkole.

Więcej
artykułów