Święta Bożego Narodzenia w Wielkiej Brytanii: zwyczaje
Boże Narodzenie w Wielkiej Brytanii

Data

Czas czytania

Tradycje bożonarodzeniowe w Wielkiej Brytanii sięgają średniowiecza i z biegiem czasu ulegały przemianom.

Kartki świąteczne – Christmas Cards

Tradycja wysyłania kartek świątecznych w Wielkiej Brytanii wciąż jest żywa. Brytyjczycy starają się okazać swoją miłość i szacunek, wysyłając ręcznie pisane życzenia do rodziny, przyjaciół, znajomych, współpracowników. Część osób sama przygotowuje i dekoruje kartki. Zamiast wysyłać, można je też po prostu wręczyć.

Christmas Crackers

Christmas Crackers to tradycyjne brytyjskie gadżety świąteczne. Są to małe, kolorowe tubki z papieru, które zawierają niespodzianki. Zazwyczaj umieszczone są na stole wigilijnym lub podczas świątecznego obiadu.

Kiedy osoba pociąga za oba końce crackera, tubka pęka z charakterystycznym trzaskiem, ukazując wnętrze. Zazwyczaj w środku znajduje się mały kawałek papieru z życzeniami świątecznymi, zabawną historyjką lub zagadką. Christmas Crakers może też zawierać małą zabawkę, np. breloczek, spinki do włosów.

Św. Mikołaj – Santa Claus

Do brytyjskich dzieci Święty Mikołaj przychodzi w nocy z 24 na 25 grudnia. 6 grudnia jest dniem jak każdy inny. Prezenty zostawia w specjalnych, ozdobnych, świątecznych skarpetach, czyli Christmas Stocks. Dzieci zawieszają je na kominku, zostawiają pod choinką lub w innym widocznym miejscu. Prezentami cieszą się nad ranem. Jeśli jakieś dziecko było niegrzeczne, w skarpecie może znaleźć węgiel.

Królewskie przemówienie – Royal Christmas Message / King’s Christmas Speech

Królewska Wiadomość Świąteczna, to tradycyjne przemówienie  przekazywana przez brytyjskiego monarchę w okresie świątecznym.  Tradycję tę zapoczątkował król Jerzy V w 1932 roku. Przez wiele lat czyniła to królowa Elżbieta, a teraz jej następca król Karol III. Monarcha przekazuje życzenia świąteczne i dzieli się swoimi myślami na temat mijającego roku.

Boxing Day

To drugi dzień Świąt, obchodzony 26 grudnia. Nazwa pochodzi jeszcze z czasów średniowiecznych, kiedy to obdarowywano prezentami służbę i biedniejszych członków społeczności. Obecnie jest to dzień wolny od pracy, w którym zaczynają się ogromne wyprzedaże w sklepach, podobnie jak na Black Froday w USA.

To tylko niektóre świąteczne zwyczaje charakterystyczne dla mieszkańców Wielkiej Brytanii. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat brytyjskiej kultury i języka? Zapisz się na kurs języka angielskiego online w Twojej Szkole.

Więcej
artykułów