Boże Narodzenie – ciekawe zwyczaje z całego świata
Boże Narodzenie - zwyczaje

Data

Czas czytania

Boże Narodzenie to święto chrześcijańskie obchodzone na całym świecie. Ma znaczenie religijne, ale też kulturowe i rodzinne. W niektórych krajach, jak Japonia, obchodzi się je w sposób świecki. W wielu miejscach obchodzenie Bożego Narodzenia przeplata się ze starymi wierzeniami i zwyczajami.

Meksyk: Las Posadas i Noc rzodkiewek

W Meksyku popularne są procesje zwane „Posada”, które odzwierciedlają podróż Maryi i Józefa z Nazaretu do  Betlejem. Trwają 9 dni (16-24 grudnia). Każdego wieczoru w tym okresie odbywają się uroczyste procesje, w których ludzie niosą lampiony, śpiewają kolędy i proszą o schronienie, aż do momentu symbolicznego przyjęcia ich do domu. Po procesji następuje radosne świętowanie z jedzeniem, muzyką i tradycyjnymi meksykańskimi napojami, takimi jak ponche – rodzaj grzanego owocowego napoju.

Kolejny unikalny zwyczaj to Noche de Rábanos (Noc rzodkiewek), która obchodzona jest w mieście Oaxaca, 23 grudnia. Artyści rzeźbią figury z rzodkiewek, prezentując je na specjalnym konkursie.  Rzodkiewkowe dzieła można kupić na straganach bożonarodzeniowych.

Islandia: 13 trolli i świąteczny kot

W Islandii Święta Bożego Narodzenia trwają aż 26 dni – od 11 grudnia do 6 stycznia. Islandzkie dzieci otrzymują prezenty od Jólasveinarnir. To grupa postaci z islandzkiej mitologii, znanych jako „Świąteczne Dzieci”. To 13 psotnych trolli, które zaczynają odwiedzać domy od 12 grudnia do Wigilii, każdego dnia przynosząc prezenty lub kłopoty, w zależności od zachowania dzieci. Każdy z nich ma swoje imię i określony wygląd/

Jólakötturinn (Kot Bożonarodzeniowy) – inna postać związana z islandzkimi zwyczajami bożonarodzeniowymi. To wielki, czarny kot, który według legendy zjada te dzieci, które nie otrzymały nowych ubrań przed Wigilią. Z tego powodu wielu rodziców, tradycyjnie obdarowuje swoje dzieci nowymi ubraniami na Boże Narodzenie.

Brazylia: fajerwerki i samba

W Brazylii Boże Narodzenie to czas gorących rytmów i radosnych tańców. W tym dniu ludzie urządzają imprezy, słuchają muzyki i tańczą sambę.

W Brazylii popularna jest też tradycja Noite Feliz. Jest to noc poprzedzająca Boże Narodzenie, w której ludzie śpiewają kolędy i puszczają fajerwerki.

Grecja: ogień i kallikantzaroi

W Grecji okres świętowania Bożego Narodzenia trwa 12 dni. Niektóre tradycje związane ze świętami sięgają jeszcze czasów pogańskich. Jedną z nich jest rozpalanie ognia w Wigilię, wokół którego tańczy się i śpiewa kolędy. Jest to tradycja mająca chronić przed złowrogim stworzeniem o nazwie kallikantzaroi. To groźna i owłosiona bestia, która ma święcące zielone oczy i ostre żółte kły.

Japonia – Christams KFC

W Japonii Boże Narodzenie to święto komercyjne, które nie ma dużego znaczenia religijnego. W tym dniu ludzie obdarowują się prezentami i chodzą na kolacje do restauracji. Co ciekawe, popularną praktyką jest spożywanie kurczaka z KFC. Japończycy zamawiają specjalne zestawy, a sieć organizuje nawet rezerwacje na to danie.

Więcej
artykułów