Boże Narodzenie w Hiszpanii: zwyczaje i słowniczek
Wesołych Świąt po hiszpańsku

Data

Czas czytania

Przedstawiamy ciekawostki dotyczące obchodów Świąt Bożego Narodzenia w Hiszpanii. Niektóre mogą Cię zaskoczyć.

Loteria de Navidad (hiszpańska loteria świąteczna)

To jedna z najbardziej popularnych świątecznych tradycji w Hiszpanii.  Loteria jest organizowana przez rząd i odbywa się nieprzerwanie od 1812 roku. To czyni ją drugą najdłużej organizowaną loterią na świecie. Odbywa się rok rocznie 22 grudnia, nie została odwołana nawet podczas wojny domowej ani podczas dyktatury generała Franco. Zwycięzcy otrzymują ogromne nagrody. Wielu Hiszpanów bierze udział w tej loterii, a wyniki są transmitowane na żywo w telewizji.

La Nochebuena (Wigilia)

Hiszpanie obchodzą Wigilię głównie w kręgu rodziny. Wieczorem 24 grudnia gromadzą się razem, aby świętować wspólną kolację. Potrawy wigilijne obejmują takie dania jak krewetki, dorsz, szynka serrano, a na deser turron (blok migdałowy) i polvorones (kruche ciasteczka).

Misa del Gallo (pasterka)

Pasterka w nocy z 24 na 25 grudnia jest ważnym wydarzeniem. Wiele osób uczestniczy w Mszy świętej, znanej jako „Misa del Gallo” (Msza Koguta), która często odbywa się o północy.

El Día de los Santos Inocentes (Dzień Świętych Niewiniątek)

28 grudnia obchodzony jest Dzień Niewinnych Dzieci, podobny do Prima Aprilis. Nazwa tego święta upamiętnia małe dzieci, zabite z rozkazu króla Heroda za czasów Jezusa. Ludzie żartują i dokuczają sobie nawzajem, a media publikują fałszywe informacje, które mają rozbawić i zaskoczyć. Jednym z najpopularniejszych żartów jest przyklejanie na plecy nieświadomej tego osoby, postaci wyciętej z papieru.

Słownictwo bożonarodzeniowe:

Feliz Navidad – Wesołych Świąt

La Navidad – Boże Narodzenie

La Nochebuena – Wigilia

Papá Noel – Święty Mikołaj

Los Regalos – Prezenty

El Árbol de Navidad – Choinka

Los Villancicos – Kolędy

La Misa del Gallo – Pasterka

La Lotería de Navidad – Loteria bożonarodzeniowa

El Pastel de Navidad – Ciasto bożonarodzeniowe

Las Luces navideñas – Świąteczne światełka

El Nacimiento – Szopka bożonarodzeniowa

La estrella de Belén – Gwiazda Betlejemska

El Niño Jesús – Dzieciątko Jezus

Zapraszamy na kurs języka hiszpańskiego online w Twojej Szkole. Z nami poznasz język i zwyczaje krajów hiszpańskojęzycznych.

Więcej
artykułów