Nauka języka polskiego z Twoją Szkołą: Boże Narodzenie
nauka języka polskiego - Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia w Polsce trwają od 24 do 26 grudnia. Przedstawiamy tradycje i słówka z tłumaczeniem na język rosyjski.

Boże Narodzenie – słówka

bombka – ёлочный шарик
światełka – гирлянды
łańcuch – Цепочка на елку
cukierek – конфеты
gwiazda betlejemska – Вифлеемская звезда
prezent – подарок
opłatek – Рождественская вафля
święta rodzina – Святое семейство
stajenka – конюшня в Вифлееме
żłobek – ясли Иисуса
stół wigilijny – Рождественский стол
12 potraw – 12 блюд
pasterka – Рождественская служба
post – пост
ryba – рыба
kolęda – колядка
dzielić się opłatkiem – делиться вафлей
Wesołych Świąt! – Счастливого Рождества!

Boże Narodzenie – polskie tradycje

W Polsce Boże Narodzenie spędzamy z rodziną. 24 grudnia jest Wigilia, czyli czas, kiedy urodził się Jezus. Według Biblii  urodził się w stajence, w żłobku w Betlejem. Z tej okazji w Wigilię jemy kolację. Na stole wigilijnym jest 12 potraw. Jest post i nie jemy mięsa ani słodyczy. Główną potrawą są ryby. Śpiewamy kolędy i dzielimy się opłatkiem. Składam sobie życzenia.

Ważnym elementem jest choinka. Wieszamy na niej bombki, światełka, łańcuch i cukierki. Na samej górze wieszamy gwiazdę. Pod choinką są prezenty. Otwieramy je po kolacji. Później idziemy na pasterkę, czyli mszę świętą w kościele. Pasterka jest o północy.

25 jest Boże Narodzenie. Jemy uroczysty obiad. Nie ma postu. Jemy różne potrawy i ciasta. Świętujemy urodziny Jezusa dwa dni – do 26 grudnia.

Wesołych Świąt życzy ekipa Twojej Szkoły! Zapraszamy na kurs języka polskiego online.