Jak doskonalić język polski? Poradnik dla Ukraińców
flaga Polski i Ukrainy

Data

Czas czytania

Ukraiński i polski pochodzą z jednej grupy – to języki słowiańskie. Mają wiele podobieństw, dzięki czemu język polski nie jest trudny do nauki dla Ukraińców. Przedstawiamy skuteczne sposoby, które pomogą utrwalić i rozwinąć zdobytą wiedzę i umiejętności.

1. Sprawdź swój poziom języka polskiego

Możesz to zrobić przez test poziomujący, dostępny na stronie „Twojej Szkoły”. Dostosuj trudność materiałów do wyników, np. do A2, B1, B2.

2. Rozmawiaj po polsku

Nie bój się rozmawiać z Polakami i pozwól sobie na popełnianie błędów. Poproś znajomych, żeby Cię poprawiali, jeśli coś źle wymówisz lub pomylisz słowo. Pomyłki są całkowicie naturalne, ważne, żeby ćwiczyć mówienie w rzeczywistych, codziennych  sytuacjach. Jeśli mieszkasz w Polsce, staraj się używać polskiego w sklepie, w taksówce, u fryzjera itp.  

3. Czytaj książki po polsku

Czytanie jest ważne nie tylko ze względu na naukę nowych słów. Pozwala na utrwalanie zasad gramatycznych. To, co przeczytamy, łatwiej jest później poprawnie odtworzyć w trakcie pisania.

4. Korzystaj z darmowych aplikacji do nauki polskiego

Jest ich wiele, np. Польська мова безкоштовно. Możesz je pobrać na telefon, tablet lub laptop na ukraińskich i polskich stronach.

Nauka z aplikacją sprawi, że łatwiej zapamiętasz słowa i zwroty oraz gramatykę. W niektórych aplikacjach znajdziesz  tabele z zasadami, a nawet testy do wykonania, po opanowaniu jakiejś części materiału.

5. Słuchaj polskiej muzyki

Dzięki temu możesz poznać potoczny język. Jest wielu polskich artystów, którzy nagrywają piosenki w różnych stylach i nurtach, np. pop, rock, hip-hop, rap, dance. Każdy znajdzie coś dla siebie.  Na TikToku Twojej Szkoły nagrywamy polskie piosenki z ukraińskimi i rosyjskimi napisami.

6. Słuchaj podcastów

Tutaj też jest ogromny wybór. Polacy tworzą podcasty na wszystkie tematy, np. o polityce, sporcie, biznesie, medycynie, psychologii itp. Możesz wybrać obszar, z którego słownictwo sprawia Ci trudność lub którego chcesz się nauczyć do pracy. Będziesz słyszał poprawną wymowę i akcent.

7. Oglądaj polskie filmy i seriale

Często zawierają one język potoczny. Seriale obyczajowe, takie jak „Ranczo” czy „Rodzinka.pl” obfitują w słowa i zwroty, których Polacy używają na co dzień. Pokazują też różne elementy polskiej kultury. Możesz włączyć ukraińskie napisy. Drugi sposób to oglądanie ukraińskich filmów z polskimi napisami.

8. Darmowe materiały i kursy

Poszukaj w internecie darmowych materiałów do nauki języka polskiego dla Ukraińców.  Znajdują się one na stronach uniwersytetów,  kuratoriów oświaty, fundacjach pomagających obcokrajowców w Polsce. Zorientuj się, czy w Twojej miejscowości są organizowane darmowe kursy językowe dla uchodźców. Możesz to sprawdzić, dzwoniąc do urzędu miasta czy gminy.

9. Ucz się przez poznawanie polskiej kultury

Dowiedz się jak najwięcej o polskiej kulturze. Pójdź do muzeum, obejrzyj film historyczny, poznawaj polską kuchnię. Wybierz się do lokalnego domu kultury.

Jeśli masz talenty artystyczne, np. potrafisz śpiewać po ukraińsku, ośrodki kultury mogą być zainteresowane Twoimi występami. Wymiana kulturowa to świetny sposób na naukę języka.

10. Ucz się przez humor i zabawę

Graj w gry po polsku – planszowe lub internetowe. Oglądaj komedie  z ukraińskimi napisami, np. „Kiler” albo występy polskich komików czy kabaretów. To, co wzbudza emocje, zwłaszcza pozytywne, łatwiej zapamiętać.

11. Ucz się przez hobby

Jeśli masz jakieś hobby, np. gra na gitarze, podróże czy sport, znajdź w mediach społecznościach grupy osób, które interesują się tym samym. Rozmawiaj z Polakami na wspólne tematy. Umówcie się na spotkanie, na którym będziecie praktykować swoje hobby.

Sprawdź, co się dzieje w twojej okolicy. W niektórych miejscach cyklicznie organizowane są spotkania związane z danym hobby, np. podróżnicze, jam session, czy gra w siatkówkę w parku.

12. Ucz się regularnie

Pamiętaj, że opanowanie  języka polskiego w zaawansowanym stopniu wymaga regularności. Wyznacz sobie czas, który przeznaczysz tylko na naukę, np. godzinę dziennie. Nie zrażaj się trudnościami i bądź cierpliwy. Wraz z czasem będziesz zauważać, jak Twoje  umiejętności językowe doskonalą się.

13. Zapisz się na kurs języka polskiego online w „Twojej Szkole”

Zapraszamy na 6-miesięczny kurs języka polskiego. Nasze zajęcia przygotowują do egzaminu państwowego z języka polskiego.

Więcej
artykułów