Intensywny kurs angielskiego: wady i zalety
biurko do intensywnej nauki języka angielskiego

Data

Czas czytania

Znajomość języka angielskiego w dzisiejszych czasach jest niemal nieodzowna. Część osób decyduje się na intensywny kurs angielskiego, aby szybko zdobyć niezbędne umiejętności. Takie kursy mają zarówno swoje zalety, jak i wady. Omówimy je w poniższym artykule. Dzięki temu łatwiej będzie Ci zdecydować, czy intensywny kurs języka angielskiego jest dla Ciebie.

Na czym polega intensywny kurs angielskiego?

Intensywny kurs językowy opiera się na częstych, długich lekcjach. Jednostka lekcyjna trwa kilka godzin lub nawet cały dzień. Zajęcia powtarzają się codziennie lub kilka razy w tygodniu. Intensywny kurs najczęściej odbywa się indywidualnie lub w małych grupach, np. czteroosobowych. Kończy się w ciągu kilku tygodni lub kilku miesięcy.

W trakcie intensywnego kursu prowadzący starają się przekazać jak najwięcej materiału w krótkim czasie. Tempo wprowadzania kolejnych zagadnień jest szybkie.

Zalety intensywnego kursu języka angielskiego:

Oszczędność czasu. Intensywny kurs pozwala na szybkie opanowanie materiału. To jego największa zaleta. Wiedzę, którą inni zdobywają miesiącami, można zdobyć w krótkim okresie. Szybkie tempo może być idealne dla osób, które mają mało czasu na naukę i napięty grafik.  

Intensywny kurs angielskiego pozwala na zanurzenie się w języku i przełamanie bariery językowej w krótkim czasie. To może być szczególnie przydatne dla osób, które w niedalekiej przyszłości planują pobyt za granicą lub chcą szybko porozumieć się z partnerami biznesowymi.

Kolejną zaletą jest indywidualne podejście. Intensywny kurs językowy często jest dostosowany do jednostki pod względem godzin i dni, w których odbywają się zajęcia oraz materiału, który chce opanować dana osoba. Jeśli ktoś potrzebuje szybko opanować angielski biznesowy, który potrzebny mu jest do awansu w pracy, może skupić tylko na słownictwie i sytuacjach komunikacyjnych związanych z biznesem.

Udział w intensywnym kursie językowym powoduje, że mamy większą motywację do nauki. Taki kurs wymaga koncentracji, zdyscyplinowania i skupieniu na celu. Świadomość, że mamy mało czasu na opanowanie materiału pozwoli utrzymać wysoki poziom motywacji.

Wady intensywnego kursu:

Szybkie tempo nauki może być zaletą, ale też wadą. Niektóre osoby potrzebują więcej czasu na przetworzenie informacji i powtarzanie materiału, co nie jest zawsze możliwe w intensywnym kursie. Efekty mogą okazać się niewystarczające i może to prowadzić do frustracji. Zanim przystąpisz do intensywnego kursu angielskiego, zastanów się, jakie jest twoje tempo nauki. Przeanalizuj, czy zajęcia, na których trzeba opanować materiał w krótkim czasie, nie będą dla Ciebie zbyt trudne i stresujące.

Intensywne kursy językowe mają ograniczoną możliwość zastosowania wiedzy w praktyce. To może być wadą dla osób, które preferują interaktywne metody nauki i potrzebują więcej czasu na ćwiczenie języka w rzeczywistych sytuacjach komunikacyjnych. Jeśli masz napięty grafik i zapiszesz się na intensywny kurs, może okazać się, że zabraknie Ci czasu na samodzielną praktykę języka.

Intensywny kurs językowy często nie pozwala na głębokie zrozumienie języka. Być może nie będzie czasu na dłuższą refleksję nad zasadami gramatycznymi czy kulturą krajów anglojęzycznych. Po intensywnym kursie może zabraknąć Ci niektórych kompetencji językowych, np. rozumienia ironii, dowcipów czy ukrytych podtekstów.

Mamy nadzieję, że tekst pomógł Ci ocenić, czy chcesz się zapisać na intensywny kurs.
„Twoja Szkoła” zaprasza na 6-miesięczny kurs języka angielskiego online.

Czytaj też: Jak uczyć się języka angielskiego w domu? 7 złotych zasad

Więcej
artykułów