Język hiszpański – jedzenie i potrawy. ¡Buen provecho!
Paella

Data

Czas czytania

Czy mówią Ci coś takie nazwy, jak paella, tapas, churros czy gazpacho? To najbardziej znane dania kuchni hiszpańskiej. Tacos, burrito czy quesadilla to z kolei potrawy, które można znaleźć w restauracji meksykańskiej. W poniższym tekście przedstawiamy kuchnie hiszpańskojęzycznych krajów oraz słowniczek związany z jedzeniem.

Popularne dania kuchni hiszpańskiej:

Paella

To tradycyjne danie kuchni hiszpańskiej, które pochodzi z regionu Walencja. Jest to rodzaj ryżowego dania, które przygotowuje się z różnych składników, takich jak ryby, owoce morza, mięso (często kurczak lub królik), warzywa i przyprawy. Kluczowym składnikiem paelli jes specjalny rodzaj ryżu o krótkich ziarnach, który pozwala na wchłanianie smaków i płynów podczas gotowania.

Paella jest przygotowywana w specjalnym płaskim rondlu, zwanym paellera. Składniki są układane na wierzchu ryżu i poddawane gotowaniu na wolnym ogniu, aby stworzyć soczyste i aromatyczne połączenie smaków. W skład wchodzą też zioła i przyprawy, takie jak szafran.

Tapas

To nie tyle konkretna potrawa, co sposób podawania małych przekąsek. Typowe tapas obejmują różnorodne dania, takie jak oliwki, krojone warzywa, sery, wędliny, owoce morza, potrawy z ryb, jajka, sałatki oraz różnego rodzaju smażone potrawy. Mogą być podawane na małych talerzykach lub w małych miseczkach, a ich smaki i składniki mogą się różnić w zależności od regionu Hiszpanii.

Gazpacho

To hiszpański chłodnik pomidorowy, przygotowywany z pomidorów, papryki, ogórków, czosnku, oliwy z oliwek, octu i innych warzyw. To zupa zimna, idealna na gorące dni.

Churros

Przyszła kolej na deser. Churros to tradycyjne hiszpańskie smażone ciastka, które są popularne również w innych krajach hiszpańskojęzycznych i nie tylko.

Przygotowywane są z ciasta na bazie mąki pszennej, wody, soli oraz oleju. Ciasto to następnie jest wyciskane przez specjalną dyszę w kształcie gwiazdy lub serca, co daje charakterystyczny wygląd.

Po wyciśnięciu ciasto jest smażone na głębokim tłuszczu, aż do uzyskania złocistobrązowego koloru. Po usmażeniu churros są zazwyczaj obtaczane w cukrze, a czasami także w cynamonie lub innych przyprawach.

Najczęściej podawane są z czekoladowym sosem, miodem lub innymi dipami.

Popularne dania meksykańskie

Tacos

To jedno z najbardziej znanych dań pochodzących z Meksyku. Tacos Składają się z tortilli z mąki kukurydzianej lub pszennej, która jest napełniona różnymi składnikami, takimi jak mięso (np. wołowina, drób, wieprzowina), warzywa, sałata, pomidory, cebula, guacamole, ser, a czasem także sosami, jak salsa czy kremowa sałatka. Istnieje wiele różnych wariantów tacos, w zależności od regionu i gustu kucharza.

Burrito

Kolejne popularne danie kuchni meksykańskiej. To cienki placek (tortilla) wypełniony różnymi składnikami, takimi jak mięso (np. wołowina, drób, wieprzowina), fasola, ryż, warzywa, ser, guacamole, salsa.

Burrito może być pikantne lub łagodny, spożywane w rękach lub na talerzu. Często podawane jest z dodatkowymi sosami lub śmietaną.

Quesadilla

To danie pochodzące z kuchni meksykańskiej, które składa się z tortilli pszennej lub kukurydzianej, wypełnionej różnymi składnikami, takimi jak ser, mięso, warzywa czy owoce. Tradycyjnie, tortilla jest najpierw podsmażana na patelni, a następnie nadziewana i składana na pół, tworząc charakterystyczną formę półksiężyca. Całość jest często podawana z dodatkami, takimi jak guacamole, salsa, śmietana czy limonka.

Język hiszpański – jedzenie (słowniczek)

 • La comida – Jedzenie
 • El desayuno – Śniadanie
 • El almuerzo – Drugie śniadanie, obiad
 • La cena – Kolacja
 • La carne – Mięso
 • El pescado – Ryba
 • Las verduras – Warzywa
 • Las frutas – Owoce
 • El pan – Chleb
 • El arroz – Ryż
 • La pasta – Makaron
 • Las patatas – Ziemniaki
 • El queso – Ser
 • Los huevos – Jajka
 • El aceite de oliva – Olej z oliwek
 • La leche – Mleko
 • El agua – Woda
 • El vino – Wino
 • El café – Kawa
 • El té – Herbata
 • El azúcar – Cukier
 • La sal – Sól
 • La pimienta – Pieprz
 • La sopa – Zupa
 • La ensalada – Sałatka
 • La pizza – Pizza
 • El helado – Lody
 • El postre – Deser
 • La torta – Ciasto
 • La galleta – Ciastko
 • El jamón – Szynka
 • La manzana – Jabłko
 • La naranja – Pomarańcza
 • La uva – Winogrono
 • La zanahoria – Marchew
 • El tomate – Pomidor

Nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć ¡Buen provecho!, czyli smacznego!

Więcej
artykułów