Skąd wzięło się Halloween? Tradycje i słowniczek
Halloween - jack-o'-lantern

Data

Czas czytania

Halloween to święto obchodzone co roku w nocy z 31 października na 1 listopada.  Jego korzenie sięgają obchodów celtyckich. Obecnie jest ono częścią kultury popularnej. Halloween jest najhuczniej obchodzone w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii, Australii i Wielkiej Brytanii. Wylicza się, że w 2023 roku Amerykanie wydadzą na Halloween rekordową kwotę 10,6 mld dolarów.

Halloween – pochodzenie

Halloween ma swoje korzenie w starożytnych obrzędach celtyckich. Celtowie byli starożytnym ludem, który zamieszkiwał głównie obszary Europy Zachodniej i Środkowej, w tym częściowo Polskę.

Celtowie żyli od około VIII wieku przed naszą erą do około I wieku naszej ery. Nie posiadali oni jednolitego państwa, ale funkcjonowali jako rozproszone plemiona z własnymi wodzami i władzami lokalnymi. Później zostali podbici przez Rzymian.

31 października Celtowie obchodzili święto Samhain. Wierzono, że tego dnia granica między światem żywych a umarłych staje się szczególnie cienka. Duchy zmarłych mogły wtedy powrócić na ziemię i odwiedzać swoje domy. Aby je odstraszyć, ludzie nosili maski i przebrania oraz rozpalali ogniska.

Wraz z chrystianizacją regionów, na których obchodzono Samhain, Kościół Katolicki wprowadził święto Wszystkich Świętych (All Saints’ Day) obchodzone 1 listopada. Poprzedzająca je noc z 31 października na 1 listopada stała się znana jako All Hallows’ Eve, skrócone do Halloween.

Tradycje Halloween

Przebrania i Maski

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych tradycji Halloween jest noszenie przebrań oraz masek. Ludzie, zarówno dzieci, jak i dorośli, przebierają się za różnorodne postacie, od duchów po superbohaterów. W Stanach Zjednoczonych popularne jest przyozdabianie domów w „upiornym” stylu.

Dynie Halloween (Jack-o’-lanterns)

Wielkie, wycięte dynie, ze świecą płonącą wewnątrz, są jednym z najbardziej charakterystycznych symboli Halloween. Ta tradycja ma swój rodowód w staroirlandzkim mitologicznym bohaterze, Jacku, któremu udało się oszukać diabła. Przez to nie może trafić ani do piekła ani do nieba i musi błąkać się do dnia sądu ostatecznego.

Cukierek albo psikus (Trick or Treat)

To ulubiona halloweenowa zabawa dzieci. Chodzą one od drzwi do drzwi prosząc o słodycze lub drobne pieniądze i grożąc psikusem w przypadku odmowy. Sąsiedzi są zazwyczaj przygotowani i obdarowują najmłodszych słodkościami.

Imprezy i zabawy

Wiele osób organizuje przyjęcia i imprezy Halloween, na których można skosztować specjalnych potraw i napojów tematycznych oraz wziąć udział w różnorodnych konkursach i zabawach. To też czas, kiedy stacje telewizje oraz kina grają filmowe horrory.

Halloween – słowniczek

 • Trick or Treat – Cukierek albo psikus
 • Jack-o’-lantern – Dynia wycinana na lampion
 • costume – kostium, przebranie
 • ghost – duch
 • witch – czarownica
 • skeleton – szkielet
 • vampire – vampir
 • haunted house – nawiedzony dom
 • candy – cukierek
 • spider – pająk
 • cobweb – sieć pajęcza
 • bat – nietoperz
 • scarecrow – strach na wróble
 • cauldron – kocioł
 • goblin – skrzat
 • wand – różdżka
 • broomstick – miotła
 • cemetery/  graveyard – cmentarz
 • bones – kości
 • fangs – kły
 • skull – czaszka
 • candle – świeca
 • coffin – trumna
 • potion – mikstura
 • fog – mgła
 • wicked – nikczemny
 • nightmare – koszmar

Więcej
artykułów