Mikołajki w Hiszpanii? Zamiast tego El Día de los Reyes Magos
święto trzech króli w Hiszpanii

Data

Czas czytania

W Hiszpanii nie obchodzi się Mikołajek. Dzieci otrzymują prezenty dopiero 6 stycznia, czyli w Święto Trzech Króli (El Dia de Los Reyes Magos). A jeśli nie były grzeczne – kawałek cukru przypominający węgielek. To do Trzech Króli, a nie Świętego Mikołaja, najmłodsi adresują listy. W nocy z 5 na 6 stycznia odbywają się też wspaniałe parady. To okres pełen radości, kolorów i radosnej atmosfery.

El Día de los Reyes Magos, czyli Święto Trzech Króli, jest jednym z najważniejszych świąt w Hiszpanii. Obchodzone jest 6 stycznia, 12 dni po Bożym Narodzeniu. Święto to ma zarówno religijny, jak i świecki charakter. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze tradycje z nim związane.

Carta a los Reyes Magos – list do Trzech Króli

W wielu krajach, w tym w Polsce, dzieci piszą listy do Św. Mikołaja. Hiszpańskie dzieci adresują natomiast listy do Trzech Króli, w których wyrażają swoje życzenia i prośby.

Regalos de Reyes – prezenty Trzech Króli

W Hiszpanii dzieci wierzą, że w nocy z 5 na 6 stycznia Trzej Królowie przybywają do ich domów na wielbłądach. Aby przywitać ich godnie, dzieci zostawiają przy drzwiach wejściowych lub na balkonie buty lub skarpetki wypełnione słodyczami i owocami. Zostawiają też posiłek i wodę dla zwierząt. W zamian za to, rano 6 stycznia, znajdują w nich prezenty. To nawiązanie do darów, jakie Trzej Królowie zostawili małemu Jezusowi.

Un trozo de carbon – bryłka cukru przypominająca węgiel

W polskiej kulturze przyjęło się, że niegrzeczne dzieci dostają od Mikołaja rózgę. W Hiszpanii to un trozo de carbon, czyli czarna bryłka cukru przypominająca węgiel.

El Roscón de Reyes – ciasto Trzech Króli

W dniu Święta Trzech Króli w Hiszpanii jada się tradycyjne, okrągłe ciasto drożdżowe, zwane Roscón de Reyes. Ciasto jest ozdobione owocami i orzechami, a w środku znajduje się figurka małego Jezusa. Ciasto kroi się i rozdaje. Osoba, która wylosuje figurkę, ma zapewnione szczęście na cały rok.

La Cabalgata de Reyes – parada Trzech Króli

Parady Trzech Króli rozpoczynają się najczęściej po zachodzie słońca 5 grudnia. Aktorzy przebrani za Mędrców ze Wschodu wjeżdżają do miast i miasteczek na koniach, wielbłądach, a nawet lądują helikopterami. W miejscowościach nadmorskich – przypływają łodziami. Towarzyszy im barwna świta, muzyka, tańce. Rzucają za sobą tony cukierków, które zbierają dzieci.

Miasta co roku rywalizują ze sobą na jak najwspanialsze parady. Wydarzenie przyciąga tłumy turystów. Mieszkańcy wychodzą na ulice i wspólnie świętują.

Trzech Króli – słownictwo hiszpańsko-polskie

Los Reyes Magos – Trzej Królowie

La Epifanía – objawienie

Melchor – Melchior

Gaspar – Gaspar

Baltasar – Baltazar

Los Regalos – dary

El Oro – złoto

El Incienso – kadzidło

La Mirra – Mmirra

Belén – Betlejem

La Estrella – gwiazda

Los Reyes Magos visitan a Jesús – Trzej Królowie odwiedzają Jezusa

La Parranda – tradycyjne śpiewy i tańce związane z Trzema Królami

La Cabalgata de Reyes – parada Trzech Króli

El Niño Jesús – Dzieciątko Jezus

El Camello – wielbłąd

El Viaje – podróż

La Noche de Reyes – noc Trzech Króli

Chcesz poznać więcej hiszpańskich tradycji? Zapisz się na kurs języka hiszpańskiego online w Twojej Szkole.

Więcej
artykułów