W Polsce Mikołajki obchodzimy 6 grudnia. To święto związane z postacią Mikołaja z Miry, na które czekają dzieci i dorośli. Przedstawiamy tradycje i słownictwo związane z tym świętem.
Mikołajki – historia
Mikołajki w Polsce obchodzone są 6 grudnia, w dzień pamięci Świętego Mikołaja, biskupa Miry w Azji Mniejszej. To święto chrześcijańskie, znane już od średniowiecza. Święty Mikołaj znany był z pomaganiu dzieciom i biednych. Na jego cześć 6 grudnia Polacy obdarowują się prezentami.
Mikołaj – wygląd, pomocnicy, zwyczaje
W Polsce Święty Mikołaj często jest przedstawiany jako postać w czerwonym stroju, z białą brodą, czarnym pasem i workiem pełnym prezentów. Przyjeżdża na saniach, prowadzonych przez renifery.
Najczęściej przynosi słodycze i zabawki. Niegrzecznym dzieciom daje rózgę, czyli gałązkę.
Według legendy, w którą wierzą polskie dzieci, dostaje się do domów przez komin w nocy z 5 na 6 grudnia. Prezent zostawia najczęściej pod poduszką. Wcześniej dzieci piszą listy do Świętego Mikołaja, o tym, co chciałyby dostać w prezencie.
W niektórych regionach Polski, szczególnie na wsiach, spotykamy zwyczaj „aniołka” – czyli osoby przebranej za anioła, która towarzyszy Mikołajowi. Współcześnie jako pomocników Mikołaja wymienia się też elfy.
Mikołajki to nie tylko czas dla dzieci. W Polsce często organizuje się spotkania towarzyskie. W tym dniu ludzie obdarowują się nawzajem małymi upominkami, co tworzy atmosferę wzajemnej życzliwości i radości.
W szkołach organizowane są mikołajki szkolne – dzieci wręczają sobie drobne prezenty w określonej przez nauczyciela kwocie.
Mikołajki – słownictwo
- Święty Mikołaj
- prezent
- renifer
- sanie
- rózga
- list do św. Mikołaja
- komin
- zaprzęg
- elf
- anioł
- strój Mikołaja
- zaprzęg Mikołaja