Narodowe Święto Niepodległości w Polsce: historia i tradycje
Flaga Polski

Data

Czas czytania

Święto Niepodległości w Polsce upamiętnia moment odzyskania niepodległości po 123 latach niewoli. Polski nie było w tym czasie na mapach ani w podręcznikach szkolnych, ale była w sercach i umysłach Polaków. Święto jest obchodzone co roku 11 listopada. To wyjątkowy dzień, pełen patriotyzmu, dumy narodowej i wspomnień bohaterów walk o wolność.

Historia utracenia i odzyskania niepodległości

Rozbiory Polski (1772, 1793, 1795) położyły kres niepodległemu istnieniu kraju na mapie Europy. Obszar Polski został podzielony między Austrię, Niemcy i Rosję.

W okresie zaborów Polacy nieustannie tęsknili za niepodległością. Podjęli kilka zrywów i powstań, które jednak kończyły się niepowodzeniem. Wszelkie objawy patriotyzmu były surowo karane przez zaborców. Mimo to w domach potajemnie uczono języka polskiego i czytano polską literaturę, która powstawała na emigracji, głównie we Francji.

W 1918 roku, w wyniku zakończenia I wojny światowej, Polska odzyskała niepodległość. Józef Piłsudski objął władzę, a walki o ugruntowanie granic państwa trwały jeszcze przez kilka kolejnych lat.

Data 11 listopada została wybrana na święto narodowe ze względu na dwa ważne wydarzenia, które miały miejsce tego dnia w 1918 roku. Pierwsze z nich to podpisanie rozejmu w Compiègne, który oznaczał zakończenie I wojny światowej. Drugie to powrót do Warszawy Józefa Piłsudskiego. Jest więc to data symboliczna.

Święto niepodległości – tradycje

Oficjalne uroczystości

W wielu miastach odbywają się obchody, w których uczestniczą przedstawiciele władz państwowych, wojska, organizacje społeczne i mieszkańcy. Centralnym punktem jest często złożenie kwiatów pod pomnikami bohaterów narodowych, którzy ponieśli śmierć w walce o wolność.

W Warszawie centralne uroczystości odbywają się na placu Józefa Piłsudskiego, przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Defilady wojskowe

Wojsko Polskie prezentuje swoje umiejętności w trakcie defilad wojskowych, które mają miejsce na głównych ulicach miast. To okazja do uhonorowania roli armii w procesie odzyskiwania niepodległości.

Wieszanie flag Polski

W dniu Święta Niepodległości ludzie dekorują swoje domy, samochody i ubrania w barwy flagi państwowej, czyli biały i czerwony. Flagi są też wywieszana na szkołach, urzędach i innych instytucjach rządowych.

Edukacja i kultura

Szkoły organizują uroczystości, konkursy historyczne oraz lekcje poświęcone historii Polski i walce o niepodległość. Teatry, muzea i inne instytucje kulturalne również przygotowują specjalne programy.

Marsze patriotyczne

W wielu miastach organizowane są parady oraz marsze patriotyczne, w których uczestniczą zarówno mieszkańcy, władze, jak i różne organizacje społeczne.

Chcesz wiedzieć więcej na temat języka, historii i kultury Polski? Zapisz na kurs języka polskiego online z Twoją Szkołą.

Więcej
artykułów